ZUS może odmówić wypłaty zasiłków, jeśli...

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 20 lipca 2009 09:11

Pracodawca nie odprowadzał składki na ubezpieczenie chorobowe od pracownicy w ciąży. W takiej sytuacji kobieta może ona nie otrzymać zasiłku macierzyńskiego.

Bywa, że pracodawca nie odprowadza składek ubezpieczeniowych od zatrudnionych pracowników. Konsekwencje, jakie ponoszą z tego tytułu, na przykład kobiety w ciąży, są dotkliwe. ZUS może odmówić wypłaty takiej kobiecie zasiłku chorobowego i zasiłku macierzyńskiego po urodzeniu dziecka.

ZUS wcześniej wszczyna postępowanie w wyniku którego ustala, dlaczego składki nie były opłacone i czy taka kobieta podlega obowiązkowi ubezpieczenia chorobowego. Jeśli dojdzie do wniosku, że taka osoba powinna podlegać takiemu obowiązkowi, wypłaca świadczenia z odsetkami. Może też ustalić, że pracownik nie jest objęty obowiązkiem ubezpieczeniowym, bo podpisana przez niego umowa o pracę jest np. pozorna, zawarta jedynie w celu otrzymywania świadczeń ubezpieczeniowych.

Zdaniem Marka Michalaka, rzecznika praw dziecka, organ rentowy także w czasie postępowania powinien wypłacać kobiecie świadczenia. Wystąpił w tej sprawie do ministra pracy i polityki społecznej z interwencją. Wskazuje, że może się zdarzyć, że taka osoba nie ze swojej winy, np. gdy jej pracodawca nie odprowadzał składek, jest pozbawiona prawa do świadczeń.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum