ZUS ma nowe narzędzia kontroli osób na zwolnieniach lekarskich

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 07 maja 2019 11:29

W trakcie zwolnienia lekarskiego ZUS może nas wezwać na kontrolę e-mailem lub telefonicznie. Jeśli zmienimy miejsce pobytu w czasie choroby, musimy w ciągu trzech dni zawiadomić o tym Zakład.

ZUS ma nowe narzędzia kontroli osób na zwolnieniach lekarskich
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Od początku roku ZUS jest bardziej skuteczny w kontrolowaniu zwolnień lekarskich dzięki wejściu w życie nowych przepisów. Dają one Zakładowi więcej możliwości przy sprawdzaniu, czy rzeczywiście chorujemy. Gdy przebywamy na chorobowym ZUS może nas skontrolować.

Kontrolujący musi ocenić, czy wskazanie lekarza zawarte w zwolnieniu lekarskim (np. „chory powinien leżeć”, „chory może chodzić”) jest realizowane. Lekarze orzecznicy Zakładu sprawdzają również „prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy”.

Jeszcze do końca 2018 r., gdy ZUS chciał kogoś przebywającego na zwolnieniu lekarskim wezwać na kontrolę (aby sprawdzić, czy pracownik rzeczywiście jest chory i ponownie go zbadać), mógł wysłać wezwanie tradycyjną przesyłką pocztową za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Od stycznia zgodnie z nowymi przepisami ZUS może teraz wezwać chorego na kontrolę już nie tylko listownie, ale także telefonicznie, a także mailem.

Numer telefonu czy maila ZUS pozyska od pracodawcy. Jednak, aby wezwanie telefoniczne było uznane za ważne, osoba, do której dzwoni ZUS, musi wyrazić zgodę na nagranie rozmowy. Nagranie jest w tym wypadku dokumentem poświadczającym, że dana osoba została prawidłowo poinformowana. W przypadku e-maila zawiadomienie ma skutek doręczenia, jeśli doręczający otrzymał potwierdzenie jego otrzymania przez ubezpieczonego.

ZUS zyskał też inne narzędzia do kontroli związane z wejściem w życie obowiązkowego elektronicznego zwolnienia.

Więcej: wyborcza.biz

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum