ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie - nieuczciwi zwracają zasiłki

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 12 sierpnia 2019 11:17

ZUS kontroluje osoby korzystające ze zwolnień lekarskich. W pierwszym półroczu 2019 r. na Warmii i Mazurach przeprowadzonych zostało 10,4 tys. kontroli osób mających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy.

ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie - nieuczciwi zwracają zasiłki
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

772 z nich kontrolerzy złapali na oszustwie i odebrali im zasiłek chorobowy. Kwota wstrzymanych zasiłków wyniosła 716,2 tys. zł. Rok wcześniej kontroli było o 30 proc. mniej, a prawo do zasiłku utraciło 530 osób na kwotę 602,1 tys. zł - informuje Gazeta Wyborcza.

W tym samym okresie sześć oddziałów ZUS w województwie mazowieckim skontrolowało wykorzystanie zwolnień u 9,1 tys. osób, z czego na niewłaściwym ich wykorzystaniu przyłapano ponad 1 tys. (11,4 proc.). Odzyskano za ten okres 2,09 mln zł.

Regułą wśród pobierających nienależne zasiłki są wyjazdy w czasie zwolnienia lekarskiego na wczasy czy wycieczki. Najczęstsze przypadki to jednak te, gdy „chorzy” na zwolnieniu dodatkowo pracowali.

Nie brakuje też sytuacji szczególnych, gdy pracownicy na zwolnieniach lekarskich uczestniczyli w imprezach sportowych, chociażby biegali w maratonach. Najczęściej wpadali, bo chwalili się potem zdjęciami z tych wydarzeń w portalach społecznościowych. I jeśli nie wytropili tego kontrolerzy ZUS, to zakładowi donosili o tym „życzliwi znajomi”.

Dzięki kontrolom "lewych zwolnień" ZUS odzyskał przed rokiem - w skali całego kraju - 31 mln zł.

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum