ZUS: już 99,9 proc. lekarzy wystawia tylko zwolnienia elektroniczne

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 23 grudnia 2019 09:14

Zakład Ubezpieczeń Społecznych chwali się, że 99,9 proc. lekarzy zwolnienia lekarskie wystawia tylko elektronicznie. Urzędnicy dysponują narzędziem by tych, którzy chorobę symulują lub wykorzystują zwolnienie lekarskie niezgodnie z zaleceniami lekarza błyskawicznie namierzyć.

ZUS: już 99,9 proc. lekarzy wystawia tylko zwolnienia elektroniczne
Fot. materiały prasowe (zdjęcie ilustracyjne)

Jak powiedziała Gertruda Uścińska, prezes ZUS, już 99,9 procent lekarzy orzeka o niezdolności do pracy tylko w formie elektronicznej. Jej zdaniem jest to jedna z najbardziej postępowych reform w krajach Unii Europejskiej w tym zakresie. Tylko kilka z nich wprowadziło całkowicie elektroniczne zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy.

ZUS dzięki elektronicznej platformie, na której rejestruje zaświadczenia, może obserwować na bieżąco, ile wypłacono zasiłków chorobowych, macierzyńskich, opiekuńczych i innych. Dla ZUS-u elektroniczna platforma e-zwolnień jest również instrumentem analityczno-diagnostycznym. Można sprawdzić, z jakich przyczyn ubezpieczeni chorują najczęściej, jak długo, czy jest to uzasadnione regionalnie itp. Te informacje ZUZ może wykorzystać do działań o charakterze prewencyjnym.

Jak informuje ZUS, przed reformą wystawiano około dwóch milionów papierowych zaświadczeń miesięcznie, czyli 24 miliony rocznie, które trzeba było „rozpoznać”. 

Z danych ZUS wynika, że od 1 grudnia ubiegłego roku wprowadzono ponad 25 milionów elektronicznych zwolnień lekarskich, najwięcej w dużych miastach. W samej Warszawie wystawiono ponad dwa miliony takich zaświadczeń.

Więcej: next.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum