ZUS: coraz skuteczniejsza kontrola zwolnień lekarskich

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 17 maja 2011 14:57

Ponad 41 mln wstrzymanych bądź cofniętych świadczeń chorobowych z ubezpieczenia społecznego. To efekt przeprowadzonej przez ZUS w pierwszym kwartale tego roku kontroli zwolnień lekarskich.

ZUS: coraz skuteczniejsza kontrola zwolnień lekarskich

Uprawnienia do kontroli zwolnień lekarskich daje Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zgodnie z zawartymi w niej przepisami ZUS prowadzi kontrolę zarówno prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, jak i prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich.

Tylko w zakresie kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy lekarze orzecznicy ZUS stwierdzili, że 9,7 tys. osób przebywających na zwolnieniu lekarskim w I kwartale tego roku było zdolnych do pracy. W efekcie wstrzymano tym osobom dalszą wypłatę zasiłku chorobowego na łączną kwotę 2,4 mln zł, która objęła okres 50,5 tys. dni.

Z kolei w ramach przeprowadzonej od stycznia do marca kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich kontrolerzy ZUS pozbawili prawa do zasiłku chorobowego 741 osób. Skutkowało to cofnięciem wypłaty świadczeń na kwotę 717 tys. zł.

ZUS kończy także przygotowania do wdrożenia tzw. e-zwolnień, wystawianych on-line. System ma zostać przekazany do użytkowania na przełomie roku 2011 i 2012.

Z Jednej strony lekarze nie będą musieli wypełniać papierowych druków, a jedynie w systemie przekażą zwolnienie do ZUS, a ten wyśle je do pracodawcy. Chory, na własne żądanie otrzyma zaświadczenie, że jest... chory, ale właściwie nie będzie mu już ono do niczego potrzebne. Nowy system umożliwi większą kontrolę nad zwolnieniami, zwłaszcza tych nieobecnych w pracy chorujących zaledwie kilka dni.

- Największa ilość zwolnień lekarskich, to zwolnienia do 7 dni. Obowiązek zgłoszenia zwolnienia chorobowego również wynosi do 7 dni. Nie ma więc za bardzo dzisiaj możliwości skontrolowania osoby, która jest na takim krótkoterminowym zwolnieniu, ponieważ zanim ta informacja do nas dotrze, ta osoba jest już z powrotem w pracy - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Wojciech Andrusiewicz z biura prasowego ZUS.

- Po wdrożeniu systemu e-zwolnień, ZUS informację o chorujących krótkoterminowo będzie miał natychmiast, i natychmiast będzie miał tym samym możliwość przeprowadzenia kontroli - dodaje Andrusiewicz.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum