ZUS: PESEL w miejsce NIP jako identyfikator ubezpieczonego

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: KR/Rynek Zdrowia   • 29 września 2011 11:45

NIP nie jest już stosowany jako identyfikator osoby ubezpieczonej w ZUS. Tymczasem niektórzy lekarze i przychodnie bezprawnie wymagają od pacjentów podania NIP przy wypisywaniu zwolnień lekarskich.

ZUS: PESEL w miejsce NIP jako identyfikator ubezpieczonego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, od 1 września 2011 r. uległ zmianie zakres danych identyfikacyjnych osoby ubezpieczonej, podawany w dokumentach ubezpieczeniowych przekazywanych do ZUS.

''W dokumentach ubezpieczeniowych (np. ZUS ZUA) w bloku danych identyfikacyjnych osoby ubezpieczonej należy podawać jako numer identyfikacyjny numer PESEL, a w razie gdy ubezpieczonemu nie nadano tego numeru - serię i numer dowodu osobistego lub paszportu” - czytamy w komunikacie ZUS.

Urząd wyjaśnia, że w dokumentach ubezpieczeniowych składanych od 1 września 2011 r., nie powinien być używany numer NIP jako numer identyfikacyjny osoby ubezpieczonej, ani osób zgłaszanych jako członkowie rodziny.

Numer NIP osoby ubezpieczonej nie musi być także podawany w drukach zwolnień lekarskich - ZUS ZLA (ale dotyczy to tylko numeru NIP osoby ubezpieczonej, nie dotyczy natomiast numeru NIP płatnika, czyli pracodawcy, który to numer nadal musi być wpisywany w ZUS ZLA). Jednocześnie ZUS przypomina, że numer NIP nadal obowiązuje jako identyfikator płatników składek.

Okazuje się jednak, że o wspomnianych zmianach nie wiedzą niektórzy lekarze i przychodnie - nadal wymagają od pacjentów podania NIP. Nieznajomość przepisu tłumaczą tym, że ZUS nie rozesłał do lecznic informacji, jak powinny być wypełniane druki zwolnień lekarskich z rubryką przeznaczoną na NIP - informuje Rzeczpospolita.

- Nie docierają do nas informacje, żeby pacjenci mieli z tym problem. Być może były to pojedyncze przypadki. W obiegu są druki zwolnień ZUS ZLA, które zawierają pozycję ''numer NIP”, ale nie ma konieczności jej wypisywania. Druki te są ważne - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Wojciech Andrusiewicz, naczelnik wydziału komunikacji społecznej ZUS.

Więcej: www.zus.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze