Z jakich świadczeń mogą skorzystać pacjenci onkologiczni?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 27 lutego 2019 10:25

Niektórym chorującym na nowotwór udaje się brać tylko krótkie zwolnienia i nie rezygnować na dłużej z pracy. Co jednak w sytuacji, gdy choroba zmusza do długiej przerwy i mocno wpływa na domowy budżet?

Z jakich świadczeń mogą skorzystać pacjenci onkologiczni?
Każdemu choremu niezdolnemu okresowo do pracy przysługuje w pierwszej kolejności wynagrodzenie za czas choroby Fot. Archiwum

Każdemu choremu niezdolnemu okresowo do pracy przysługuje w pierwszej kolejności wynagrodzenie za czas choroby - informuje Gazeta Wyborcza.

Jak tłumaczy Maria Kuźniar, ekspertka z gabinetu prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,  wynagrodzenie za czas choroby wypłaca pracodawca za okres łącznie do 33 dni w danym roku kalendarzowym. Jeśli chory ma więcej niż 50 lat (tzn. ukończył 50. rok życia w poprzednim roku kalendarzowym), pracodawca wypłaca wynagrodzenie tylko za 14 dni chorobowego w danym roku. Wynagrodzenie za okres choroby to 80 proc. normalnej pensji.

Po okresie, w którym wynagrodzenie za czas zwolnienia chorobowego wypłaca pracodawca, a chory jest nadal niezdolny do pracy, świadczenie wypłaca ZUS, także w wysokości 80 proc. normalnej pensji. Wynagrodzenie od pracodawcy i zasiłek chorobowy mogą być wypłacane łącznie przez maksimum 182 dni w roku.

Jeżeli chory ma podstawy do przewidywania, że po upływie 182 dni zwolnienia nadal będzie niezdolny do pracy, może złożyć w ZUS wniosek o przyznanie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego.

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum