Wystawiono już ponad 75,5 mln e-zwolnień lekarskich. e-ZLA robi furorę w pandemii

Autor: oprac. JJ • Źródło: PAP09 sierpnia 2021 07:42

Polscy lekarze wystawili ponad 75,5 mln elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). Rekordowy był pod tym względem marzec 2020 r., kiedy wystawiono 3,3 mln zaświadczeń. Jak poinformował Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS, rekordowe wykorzystanie e-ZLA miało związek z epidemią koronawirusa.

Lekarze wystawili już 75,5 mln dokumentów e-ZLA. Fot. Shutterstock
  • Lekarze wystawili pacjentom już ponad 75,5 mln elektronicznych zwolnień lekarskich. System e-ZLA okazał się niezwykle pomocny w warunkach pandemii
  • Wystawiać e-ZLA mogą także asystenci medyczni, odciążając tym samym lekarzy, którzy mają więcej czasu dla pacjenta
  • Elektronizacja i automatyzacja w ZUS ma coraz szerszy wymiar. To już nie tylko obsługa Polskiego Bonu Turystycznego i dodatku solidarnościowego, ale także kwestie związane z Tarczą Antykryzysową, wypłata świadczenia postojowego oraz zwolnienie z opłacanych składek

Elektroniczne zwolnienie lekarskie obowiązkowe od grudnia 2018

Żebrowski przypomniał, że "od 1 grudnia 2018 roku można wystawiać zwolnienia lekarskie wyłącznie w postaci elektronicznej, papierowe mogą być wykorzystywane tylko w wyjątkowych sytuacjach".

Lekarz przekazuje zaświadczenie elektronicznie do ZUS. Następnie zakład udostępnia e-ZLA płatnikowi składek (np. pracodawcy) na jego profilu na PUE ZUS oraz ubezpieczonemu (m.in. pracownikowi) posiadającemu profil ubezpieczonego na PUE ZUS.

- Lekarze mogą upoważnić tzw. asystentów medycznych do wystawania e-zwolnień w swoim imieniu. Asystent wykonuje jednak tylko w imieniu lekarza techniczne czynności w systemie. O samym zwolnieniu i jego szczegółach nadal decyduje lekarz - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Czytaj również: Duże zmiany w ZUS. Trudniej o L4, zasiłek chorobowy, macierzyński i opiekuńczy

Nie tylko e-ZLA ale także e-składka

ZUS w ostatnich latach wprowadził kilka kluczowych reform, nie tylko elektroniczne zwolnienia lekarskie, ale także e-składkę.

Żebrowski zaznaczył, że elektroniczne zwolnienia lekarskie sprawdziły się szczególnie w czasie pandemii. - Okazały się ważnym narzędziem, które pozwoliło na sprawne zarządzania zwolnieniami w tej niezwykle trudnej sytuacji. Dziś trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie ZUS bez tej ważnej reformy - stwierdził.

Dodał, że kolejnym przykładem elektronizacji i automatyzacji ZUS jest obsługa Polskiego Bonu Turystycznego oraz dodatku solidarnościowego.

Sprawdź: ZUS PUE. To tu można aktywować bon turystyczny

Cyfryzacja postępuje

- Ta droga wciąż jest kontynuowana. Tarcza antykryzysowa, konkretnie wypłata świadczenia postojowego oraz zwolnienie z opłacania składek, w zdecydowanej większości obsługiwana jest automatycznie - powiedział rzecznik.

- Podobnie jest z programem +Dobry start+, czyli 300 plus. Wnioski można składać tylko drogą elektroniczną, nie ma potrzeby ręcznego rozpatrywania dokumentów. Spośród złożonych dotychczas wniosków aż 92 proc. zostało zweryfikowanych bez udziału człowieka. Elektroniczna obsługa programu pozwoliła maksymalnie odciążyć personel ZUS - wskazał Żebrowski.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum