Wyniki kontroli ZUS: zakwestionowano co ósme zwolnienie lekarskie

Autor: Dziennik Zachodni, TVP Wrocław/Rynek Zdrowia • • 27 lutego 2010 11:22

Po ostatnich kontrolach ZUS-u okazało się, że co ósma osoba ze zwolnieniem lekarskim nie miała do niego prawa.

W ubiegłym roku w całym kraju przeprowadzono 287,5 tys. kontroli zwolnień. Efekt - 35,1 tys. osób uznano za zdrowe i wstrzymano dalszą wypłatę zasiłku chorobowego. Co ósmy pracownik (12,2 proc. skontrolowanych) uznany został za zdolnego do pracy. W przypadku 22,2 tys. osób lekarze orzecznicy ZUS orzekli o potrzebie odbycia rehabilitacji leczniczej. Wstrzymane wypłaty zasiłków objęły 174,2 tys. dni roboczych.

Sprawdzono też, czy nie wykorzystuje się zwolnienia lekarskiego na takie potrzeby jak wyjazdy turystyczne czy malowanie mieszkania. Temu służyło 95,7 tys. kontroli. Ich efektem było wstrzymanie wypłat zasiłku 3402 osobom.

W woj. śląskim szczególnie dużo świadczeń cofnięto w bielskim i częstochowskim oddziale ZUS. W sumie obniżono zasiłki łącznie aż o 6,9 mln zł i uniemożliwiono przebywanie na chorobowym przez ponad 13 tys. dni.

W regionie wrocławskim aż 15% „chorych” było zdolnych do pracy.

Pracownikom bardziej opłaca się zwolnienie lekarskie niż przejście na zasiłek dla bezrobotnych. ZUS rozpoczął prace nad elektroniczną rejestracją zwolnień lekarskich. Za dwa lata lekarz będzie wypełniał formularz zwolnienia w Internecie, dzięki czemu informacja natychmiast trafi do ZUS-u.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum