Warszawa: polisy (zdrowotne) na sprzedaż

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 30 lipca 2010 09:37

Pierwsze w Polsce towarzystwo ubezpieczeń zdrowotnych rozpocznie działalność jesienią tego roku.

Komisja Nadzoru Finansowego wydała zgodę na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej przez Medica Polska Ubezpieczenia Zdrowotne TU SA.

Towarzystwo będzie oferowało jedynie prywatne ubezpieczenia zdrowotne dla klientów indywidualnych i zbiorowych, dla pacjentów objętych opieką medyczną w ramach prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych i pracowniczych programów zdrowotnych.

Według BankierPress z danych prywatnych świadczeniodawców oraz ubezpieczycieli wynika, iż z pakietów usług w prywatnych przychodniach wykupowanych przez firmy dla pracowników w 2009 roku skorzystało około 1,5 miliona Polaków, a z polis ubezpieczeniowych kolejne 400 tysięcy.

– Nie obawiamy się, że polski rynek okaże się zbyt płytki. Wprost przeciwnie. Zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi jest coraz większe – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Zbigniew Paluch, wiceprezes zarządu Medica Polska TU SA.

Prezesem została Xenia Kruszewska – lekarz, ekspert ds. prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych. Zdała egzamin brokerski, ukończyła studium podyplomowe w zakresie zarządzania organizacjami ochrony zdrowia. W latach 2005-2007 była dyrektorem Departamentu Ubezpieczeń Zdrowotnych w Signal Iduna Polska TU SA, gdzie odpowiadała za wdrożenie pierwszego w Polsce ubezpieczenia zdrowotnego, obejmującego usługi szpitalne... Być może doświadczenia z oferowaniem polis za pośrednictwem internetu zostaną wykorzystane w działalności Medica Polska. Szczegółów zarząd nie zdradza.

– W tej chwili mogę jedynie powiedzieć, że uruchomimy infolinię z jednym ogólnodostępnym numerem w kraju, pod którym dyżurować będą asystenci medyczni zajmujący się wszystkimi sprawami związanymi z realizacją umowy z klientem – tłumaczy Paluch.

Ubezpieczeni będą mieli również stały dostęp do informacji o swoich polisach, przysługujących i wykonanych usługach, a także o metodach leczenia, zapobiegania i rozpoznawania chorób.

Zbigniew Paluch dodaje, że pomysł z powołaniem towarzystwa ubezpieczeń zdrowotnych nie bazuje na słabości systemu publicznej ochrony zdrowia.

– Będziemy korzystać z usług zarówno publicznych, jak i niepublicznych placówek. Forma własności jest bez znaczenia...

Wiceprezes obawia się jednak, że w związku z kontrowersjami prawnymi na temat możliwości uzyskiwania dodatkowych dochodów przez publiczne lecznice, ich dyrektorzy mogą z dystansem podchodzić do współpracy z Medica Polska.

– A my chcemy dać zarobić publicznym szpitalom – deklaruje Paluch.

Polisa kosztować będzie kilkadziesiąt zł. Przedsięwzięcie finansowane jest w całości przez polski prywatny kapitału, w dużej części związany z branżą medyczną.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum