Warmińsko-Mazurskie: ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie

Autor: info.elblag.pl/ Rynek Zdrowia • • 28 stycznia 2018 13:59

Jak wskazuje Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS Województwa Warmińsko-Mazurskiego, w ub.r. skontrolowano ok. 5 tys. zwolnień lekarskich co do prawidłowości wykorzystania oraz ok. 10 tys. zasadności wystawienia zwolnień.

W ub.r. skontrolowano kilkanaście tysięcy zwolnień lekarskich w regionie Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Rzecznik zaznacza, że osoby przebywające na zwolnieniu lekarskim wyjeżdżają np. na wycieczki, czym bardzo często chwalą się na portalach społecznościowych. Najczęściej pójście na zwolnienie wykorzystywane jest na remonty i wykonywanie prac zarobkowych - informuje info.elblag.pl

Ilukiewicz dodaje, że w wyniku kontroli wykorzystania zwolnień lekarskich w ZUS w Olsztynie pozbawiono prawa do zasiłku chorobowego 200 osób, natomiast w Elblągu 167 osób. W sumie zażądano zwrotu prawie 430 tys. zł.

Coraz częściej ZUS występuje też do pracodawców z pytaniem, czy ich pracownicy nie wykonywali pracy zarobkowej przebywając na zwolnieniu. Okazuje się, że pracownicy mając dwa zatrudnienia, bardzo często są „chorzy” tylko u jednego pracodawcy, a u drugiego pracują. Po wykryciu takich nieprawidłowości trzeba zwrócić wypłacone zasiłki łącznie z odsetkami.


Jednym ze sposobów kontroli zwolnień jest  kontrola lekarza orzecznika. Jeżeli w czasie badania orzecznik stwierdzi, że pacjent jest zdrowy, przerwie zwolnienie i nazajutrz taka osoba musi stawić się w pracy. W wyniku takiej kontroli w Olsztynie zostało skróconych 251 zaświadczeń lekarskich, łącznie na 1710 dni, co daje kwotę ok. 107 tys. zł. Natomiast w Elblągu wydano 455 decyzji pozbawiających prawa do zasiłku na okres 3208 dni i kwotę ok. 200 tys. zł.

Więcej: info.elblag.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum