Warmińsko-Mazurskie: 160 tys. osób nie ma ubezpieczenia zdrowotnego

Autor: Radio Olszyn/Rybek Zdrowia • • 20 października 2016 17:51

Na Warmii i Mazurach liczbę osób, które nie mają żadnego ubezpieczenia zdrowotnego szacuje się na 160 tysięcy - informuje Radio Olsztyn.

Warmińsko-Mazurskie: 160 tys. osób nie ma ubezpieczenia zdrowotnego
FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Część z nieubezpieczonych mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego skorzystała z bezpłatnego leczenia, za które trzeba zwrócić pieniądze.

W tym roku warmińsko-mazurski NFZ zidentyfikował ponad 230 takich osób, muszą oddać w sumie ponad 160 tysięcy złotych. W roku ubiegłym zwroty od niespełna 300 osób sięgnęły prawie pół miliona złotych.

Przy okazji niedawnego rozpoczęcia roku akademickiego, ZUS i NFZ przypominają o ubezpieczeniu zdrowotnym studentów. Żacy mogą leczyć się bezpłatnie pod warunkiem, że są dopisani do ubezpieczenia zdrowotnego swoich rodziców.

- Problem pojawia się w momencie, gdy w wakacje student podejmie sezonową pracę. Wtedy to pracodawca opłaca za niego składkę ubezpieczeniową. Po zakończeniu pracy, student powinien ponownie dopisać się do ubezpieczenia zdrowotnego rodziców. Jeśli zapomni to będzie miał problem z dostaniem się do lekarza - mówi Monika Górecka z olsztyńskiego oddziału ZUS.

Więcej: ro.com.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum