Waldemar Pawlak o składce zdrowotnej rolników: to był kompromis

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 stycznia 2012 18:24

Prezes PSL Waldemar Pawlak powiedział w niedzielę (15 stycznia) w Lublinie, że ustawa o składce zdrowotnej rolników zawiera kompromisowe, sprawiedliwe rozwiązania, wypracowane dzięki rozmowom w koalicji.

Sejm uchwalił w piątek (13 stycznia) ustawę o składce zdrowotnej rolników. Rolnicy zapłacą za osobę 1 zł od hektara w gospodarstwach mających ponad 6 tzw. hektarów przeliczeniowych, w gospodarstwach do 6 hektarów składkę - tak jak dotychczas - zapłaci budżet państwa.

Waldemar Pawlak zwrócił uwagę, że PSL proponowało, żeby składka dotyczyła gospodarstw powyżej 15 ha i wynosiła 18 zł od osoby ubezpieczonej. Natomiast premier Donald Tusk chciał, żeby 18 złotowe składki płacili rolnicy z gospodarstw o powierzchni od 6 ha, natomiast z gospodarstw powyżej 15 ha - 36 zł.

- Przyjęliśmy rozwiązanie kompromisowe - ocenił Pawlak. Zaznaczył, że dzięki temu, że składka będzie wynosić 1 zł od hektara na jednego ubezpieczonego, obciążenia będą rozłożone bardziej sprawiedliwie.

Zdaniem Pawlaka nie należy obawiać się dużych obciążeń w licznych rodzinach rolników, ponieważ, według statystyk KRUS na jedno gospodarstwo przypada średnio 1,3 osoby ubezpieczonej.

- Dzięki temu, że w koalicji rozmawialiśmy na serio i z pełną otwartością, udało się znaleźć rozwiązanie bardziej sprawiedliwe i kompromisowe. Gdyby to nie było porozumienie w koalicji, niewykluczone, że na przykład głosowanie PO i SLD, czy jakiegoś innego ugrupowania, mogłoby doprowadzić do nałożenia jeszcze większych obciążeń na rolników - uważa wicepremier.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum