W przypadku choroby podczas urlopu za granicą pamiętaj o zwolnieniu lekarskim

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 26 sierpnia 2019 14:38

Podczas urlopu w kraju niezdolność do pracy pracownika dokumentuje zwolnienie lekarskie, które z automatu trafia do pracodawcy. Inaczej jest, gdy pracownik rozchoruje się w czasie wypoczynku za granicą. Wtedy musi pamiętać, żeby przed wyjściem od lekarza czy opuszczeniem szpitala postarać się o wystawienie mu zwolnienia lekarskiego.

W przypadku choroby podczas urlopu za granicą pamiętaj o zwolnieniu lekarskim
FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Z informacji, jakie Rzeczpospolita uzyskała z ZUS  wynika, że zwolnienia wystawione przez lekarzy na terytorium UE są honorowane bez zbędnych formalności. Choć są wystawione w obcym języku, nie trzeba ich tłumaczyć na język polski.

Inaczej jest ze zwolnieniami lekarskimi uzyskanymi poza UE. Do każdego takiego dokumentu składanego w ZUS potrzebny jest przekład tłumacza przysięgłego.

Jak mówi mec. Sarek-Sadurska sam wypis ze szpitala nie wystarczy, chyba że jest w nim klauzula czy dopisek o udzielonym zwolnieniu. Trzeba tego bardzo pilnować, bo po powrocie do Polski nie będzie już możliwości uzyskania takiego dokumentu z zagranicy.

Zagraniczne zwolnienie lekarskie przyda się z pewnością, gdy okres choroby przekroczy czas urlopu i pracownik nie powróci w umówionym wcześniej terminie do pracy. Tylko wtedy zatrudniony może liczyć na wypłatę zasiłku za ten okres. Brak zwolnienia lekarskiego spowoduje zaś brak wynagrodzenia za okres po zakończeniu urlopu.

Więcej: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum