W niektórych krajach nawet mając EKUZ trzeba dopłacić

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 25 czerwca 2009 17:23

Dokumentem, który za granicą potwierdza, że mamy prawo do opieki medycznej jest EKUZ, czyli europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego, wydawana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jednak nie we wszystkich krajach otrzymamy poradę lekarska bezpłatnie, nawet posiadając kartę.

Polacy przyzwyczajeni do tego, że w kraju korzystają z usług medycznych bez opłat, mogą być zdziwieni, że recepcjonista w zagranicznej przychodni poprosi o zapłatę. W wielu krajach obowiązuje zasada częściowej odpłatności za wizyty u lekarzy, leczenie szpitalne, leki, a nawet za sam fakt wystawienia recepty - przypomina Rzeczpospolita.

W części krajów opłat nie ma, w innych są symboliczne. Na przykład w Czechach za wizytę lekarską zapłacimy 30 koron (nieco ponad 5 zł). Ale w Szwajcarii wizyta dorosłego pacjenta u lekarza kosztuje aż 92 franki (prawie 280 zł); ten jednorazowy wydatek pozwala korzystać z leczenia przez kolejne 30 dni.

W każdym kraju obowiązują inne stawki i inne zasady. Więcej na ten temat można się dowiedzieć na stronie internetowej NFZ oraz w papierowych informatorach wydawanych przez tę instytucję.

Warto przeczytać nie tylko cennik, ale i pozostałe informacje na temat funkcjonowania publicznej służby zdrowia w kraju, w którym zamierzamy spędzić wakacje. Dowiemy się tam, jak odróżnić placówkę publiczną od prywatnej, a także o innych ważnych ograniczeniach.

Możliwość skorzystania z leczenia w innym kraju dotyczy tylko nagłych przypadków, choć nie muszą to być sytuacje zagrażające życiu. Z kartą można się zgłosić do lekarza nawet z katarem, ale nie uprawnia ona np. do przeprowadzenia planowego zabiegu chirurgicznego, który można wykonać po powrocie do kraju.

Europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego można otrzymać w wojewódzkim oddziale NFZ. Trzeba się tam zgłosić z wypełnionym wnioskiem (druk można pobrać ze strony internetowej www.nfz.gov.pl oraz dokumentem potwierdzającym status ubezpieczonego, na przykład aktualnym drukiem RMUA.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum