W ZUS znowu zdarzają się opóźnienia wypłat z ubezpieczenia chorobowego. RPO interweniuje

Autor: oprac. PW • Źródło: RPO, Rynek Zdrowia05 lipca 2021 15:32

Ponownie rośnie liczba skarg do Rzecznika Praw Obywatelskich na przedłużające się postępowanie o świadczenia z ubezpieczenia chorobowego.

Świadczenia z ubezpieczenia chorobowego. Rośnie liczba skarg na przedłużające się postępowania. Fot. archiwum PTWP
  • W ostatnich dwóch miesiącach wzrosła liczba skarg wpływających do Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczących przedłużających się postępowań o świadczenia z ubezpieczenia chorobowego
  • W niektórych przypadkach opóźnienia są kilkumiesięczne, bowiem wypłata świadczenia z ubezpieczenia chorobowego nie nastąpiła od grudnia ubiegłego roku
  • Wcześniej ZUS tłumaczył opóźnienia w wypłacie świadczeń tym, że ma wiele dodatkowych zadań związanych z realizacją Tarcz Antykryzysowych

Zastępca RPO Stanisław Trociuk pyta Dorotę Bieniasz, członka zarządu ZUS czy i jakie środki zaradcze zostaną wprowadzone dla wyeliminowania przypadków wielomiesięcznego oczekiwania na wypłatę należnych świadczeń z ubezpieczenia społecznego

Opłacanie składek może nie gwarantować terminowej wypłaty "chorobowego"?

Jak stwierdza z-ca RPO, w ostatnich dwóch miesiącach wzrosła liczba skarg wpływających do Rzecznika dotyczących przedłużających się postępowań o świadczenia z ubezpieczenia chorobowego.

Trociuk podaje, że w niektórych przypadkach opóźnienia są kilkumiesięczne, bowiem wypłata świadczenia z ubezpieczenia chorobowego nie nastąpiła od grudnia ubiegłego roku.

„W oczywisty sposób taki stan prawny stawia w trudnej sytuacji ekonomicznej tysiące osób korzystających ze świadczeń z ubezpieczenia chorobowego. Osoby te z powodu choroby czy urodzenia dziecka, z dnia na dzień mogą być pozbawione środków do życia, mimo regularnego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne” - zauważa RPO.

RPO wskazuje przy tym na wynikającą z art. 2 Konstytucji zasadę ochrony zaufania jednostek do państwa.

"Jednostki regularnie opłacające składki z tytułu ubezpieczenia chorobowego mają prawo oczekiwać, że w sytuacji ziszczenia się ryzyka socjalnego, uzyskają one świadczenia gwarantujące im w znacznej części utrzymanie dotychczasowej stopy życiowej” - podkreśla Trociuk.

Jak się tłumaczył ZUS?

W 2020 r. w sierpniu ZUS tłumaczył opóźnienia w wypłacie świadczeń tym, że ma wiele dodatkowych zadań związanych z realizacją Tarcz Antykryzysowych, a jednocześnie znacznie wzrosła liczba wniosków o zwykłe świadczenia z ZUS: o zasiłek chorobowy, macierzyński, opiekuńczy, pogrzebowy oraz świadczenie rehabilitacyjne.

Z informacji z sierpnia 2020 r. wynikało, że "każdego prawie dnia od początku lipca RPO odnotowuje napływ dużej liczby skarg (od 10 do 30) na opóźnienia w wypłatach z ZUS".

W lipcu 2021 r. nie jest to jeszcze skala wniosków, jakie odnotowano w podobnym okresie 2020 r., ale niestety wskazuje na tendencje wzrostowe - wynika z pisma RPO do zarządu ZUS.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum