W NFZ możliwe zwolnienie z dodatkowej opłaty przy ubezpieczeniu

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 06 maja 2011 10:34

Osoba chcąca ubezpieczyć się dobrowolnie w NFZ, która co najmniej trzy miesiące nie była objęta ubezpieczeniem zdrowotnym, musi się liczyć z tym, iż poza składką poniesie dodatkową opłatę.

W NFZ możliwe zwolnienie z dodatkowej opłaty przy ubezpieczeniu
Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, wysokość opłaty dodatkowej uzależniona jest od okresu niepodlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu, a także od wysokości dochodu przyjętego jako podstawa wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne.

Aby uniknąć ponoszenia tej należności, wnioskodawca może przedstawić w Funduszu dokumenty stwierdzające datę ustania ostatniego tytułu ubezpieczenia zdrowotnego (np. świadectwo pracy, decyzję urzędu pracy o pozbawieniu statusu bezrobotnego, zaświadczenie płatnika) bądź dokumenty mogące potwierdzić, że nie mógł wcześniej uzyskać ubezpieczenia (np. z uwagi na brak zamieszkiwania w Polsce).

Powyższa opłata jest wymagalna jedynie w przypadku trzymiesięcznej i dłuższej przerwy w ubezpieczeniu zdrowotnym, a nie w sytuacji trzymiesięcznego (i dłuższego) nieopłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Więcej: www.gazetaprawna.pl
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum