W III kwartale pomorskie oddziały ZUS skontrolowały ok. 9 tys. zwolnień lekarskich

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 grudnia 2019 17:18

W III kwartale pomorskie oddziały ZUS skontrolowały około 9 tys. zwolnień lekarskich. Nieprawidłowości stwierdzono w ponad 700 przypadkach. Zakwestionowano zasiłki na ponad 0,65 mln zł - poinformował we wtorek (3 grudnia) PAP regionalny rzecznik prasowy ZUS.

W III kwartale pomorskie oddziały ZUS skontrolowały ok. 9 tys. zwolnień lekarskich
Fot. materiały prasowe (zdjęcie ilustracyjne)

Regionalny rzecznik prasowy ZUS woj. pomorskiego Krzysztof Cieszyński poinformował, że Zakład prowadzi dwa typy kontroli zwolnień lekarskich. Kontrola prawidłowości ich wykorzystania sprawdza, czy chory wykorzystuje zwolnienie zgodnie z jego przeznaczeniem i stosuje się do zaleceń lekarza, a nie np. dorabia sobie czy bierze udział w maratonie.

Drugą formą jest kontrola prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy. Podczas niej lekarze orzecznicy ZUS weryfikują, czy osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim nadal jest chora, a tym samym niezdolna do pracy.

W III kwartale tego roku pomorskie oddziały ZUS w Gdańsku i Słupsku skontrolowały pod kątem prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich około 2,1 tys. zwolnień.

W wyniku kontroli prawo do zasiłku straciło 176 osób, a kwota cofniętych zasiłków wyniosła 402,5 tys. zł. Dla porównania w wyniku kontroli przeprowadzonych w pierwszym kwartale tego roku cofnięto prawie 247,3 tys. zł zasiłków.

Od początku lipca do końca września w woj. pomorskim lekarze orzecznicy ZUS wydali około 6,9 tys. orzeczeń w sprawie zwolnień lekarskich, w których wyniku 588 osób uznanych zostało za zdolne do pracy. Zostały też skrócone łącznie o 3390 dni zwolnienia lekarskie. W wyniku kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy przez lekarzy orzeczników ZUS cofnięto zasiłki chorobowe na łączną kwotę 251,7 tys. zł.

Marcin Szywała

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum