Ustawa refundacyjna spowoduje wzrost popularności polis lekowych?

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 22 maja 2011 20:18

Pierwsze polisy ubezpieczeniowe od konieczności zakupu lekarstw trafiły do sprzedaży już kilka lat temu. Niewiele jednak osób skorzysta. Mogą one pokrywać znaczną część dopłaty pacjentów do kupowanych medykamentów. A z własnej kieszeni dokładamy do zakupów w aptece najwięcej w Europie.

Ustawa refundacyjna spowoduje wzrost popularności polis lekowych?

Firmy podchodzą do polis lekowych ostrożnie, a zainteresowanie klientów też nie jest zbyt duże, bo sprzedawane są do pakietów polis na zdrowie. A te kupują zwykle ci, którzy jeszcze ze zdrowiem nie mają zbyt dużych problemów - pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Polisy lekowe ma w ofercie garstka firm. Koncentrują się na dopłatach tylko do leków recepturowych, i to takich, które są w części refundowane. W ramach ubezpieczenia klient może otrzymać zwrot kosztów leków - odpowiednio od 200 do 700 zł w ciągu roku - w zależności od wysokości składki.

Zainteresowanie takim ubezpieczeniem rośnie, a wybierają go głównie rodziny z dziećmi. Z refundacji kosztów leków korzysta około 15 proc. klientów posiadających wybrane polisy zdrowotne i w większości przypadków wykorzystują przyznane im limity.

Jak przypomina gazeta, do kupowania polis na zdrowie, w tym z lekowym dodatkiem, zachęcić chce rząd. Resort zdrowia chciałby dla nich odliczeń w PIT. W najbliższych latach nie ma jednak, co na to liczyć, przynajmniej dopóki nie zdusimy deficytu finansów publicznych. Ustawa refundacyjna, krytykowana przez większość ekspertów, może mieć zalety dla ubezpieczycieli.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum