Uczelnie nie ubezpieczają studentów

Autor: Kurier Lubelski/Rynek Zdrowia • • 21 października 2009 11:05

Posiadający tylko legitymację studencką studiujący młody człowiek nie zostanie przyjęty w przychodni ponieważ uczelnie nie ubezpieczają studentów na czas nauki. Nie mają takiego obowiązku i tego nie robią.

To spory kłopot dla tych, którzy myślą, że skoro studiują, przysługuje im prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej. Ustawa regulująca tę kwestię ma już 5 lat, ale wiedza wśród uczelnianej młodzieży na jej temat jest znikoma. Niestety, brakuje jej nie tylko studentom, ale i urzędnikom.

Ważna legitymacja studencka nie upoważnia do bezpłatnej opieki zdrowotnej. Do 26. roku życia student korzysta z ubezpieczenia zdrowotnego rodziców, dopiero po ukończeniu tego wieku, na prośbę samego zainteresowanego, jest ubezpieczany przez uczelnię.

Dotyczy to wszystkich typów uczelni i trybów studiowania. Aby uczelnia zgłosiła studenta do ubezpieczenia w NFZ, musi on mieć ukończone 26 lat i złożyć oświadczenie o niepodleganiu obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu.

Prawo do ubezpieczenia w NFZ wygasa po czterech miesiącach od zakończenia nauki lub w momencie skreślenia z listy studentów. Mówi o tym ustawa z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum