Ubezpieczenia dodatkowe: chcemy płacić dopiero, gdy jest taka potrzeba

Autor: Luiza Jakubiak/Rynek Zdrowia • • 30 września 2013 19:21

Dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne są wciąż mało popularną i tym samym słabo znaną formą zabezpieczenia zdrowotnego - ocenia Małgorzata Kubiak z PBS Medical, autorka opracowania wyników badań na temat dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych.

Ubezpieczenia dodatkowe: chcemy płacić dopiero, gdy jest taka potrzeba

Rynek Zdrowia: - Z jednej strony połowa Polaków deklaruje, że jest skłonna płacić średnio kilkadziesiąt zł miesięcznie na dodatkowe ubezpieczenie, a z drugiej zaledwie 7% respondentów PBS zdecydowanie popiera projekt upowszechnienia dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. Skąd te różnice?

Małgorzata Kubiak: - Z jednej strony rzeczywiście mamy grupę osób, które byłyby w stanie przeznaczyć pewną kwotę z domowego budżetu na dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne, jednak są to kwoty, które nie pozwalają na zakup produktów ubezpieczeniowych dostępnych obecnie na rynku. Dla osób indywidualnych kwoty, jakie trzeba miesięcznie odprowadzić na ubezpieczenie, zaczynają się od około 50 zł w górę. Taka niska kwota wiąże się też zazwyczaj z bardzo wąskim zakresem ryzyk objętych ubezpieczeniem.
 
- Czy to oznacza, że większości Polaków na dodatkowe ubezpieczenia po prostu nie stać?
- Nie podawaliśmy w pytaniach badania konkretnej kwoty ubezpieczenia. Zadaniem respondentów było zadeklarować, jaką kwotę byliby w stanie przeznaczyć z domowego budżetu na dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne, które umożliwiałoby im nieodpłatne korzystanie z opieki medycznej "prywatnie", czyli poza powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Kwotę wyższą niż 50 zł za ubezpieczenie indywidualne jest w stanie zapłacić 15% respondentów; powyżej 100 zł - 3%. Zatem może tu wchodzić w grę kwestia wysokości składki ubezpieczeniowej.

Po drugie warto zwrócić uwagę na rozdźwięk między skłonnością do ponoszenia przez respondentów dodatkowych nakładów na opiekę medyczną poza powszechnym ubezpieczeniem, by ułatwić sobie dostęp do świadczeń medycznych, a wyobrażeniem systemowych zmian w tym zakresie.

Nawet jeśli ktoś jest w stanie przeznaczyć z domowego budżetu pieniądze na dodatkowe ubezpieczenie, niekoniecznie uznaje upowszechnienie ubezpieczeń za pożądany kierunek zmian. Zgodnie z przekonaniami respondentów, to dwie odrębne kwestie. Np. jedynie 6% respondentów wyraża zdecydowane poparcie dla propozycji zmian w prawie, które umożliwiałyby publicznym przychodniom i szpitalom udzielanie świadczeń poza kontraktem NFZ, odpłatnie lub w ramach dodatkowego ubezpieczenia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum