USA: ustawa reformująca ochronę zdrowia jeszcze przed Wielkanocą?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 marca 2010 22:14

Prezydent USA Barack Obama ponownie wezwał Kongres do szybkiego uchwalenia reformy systemu opieki zdrowotnej.

W przemówieniu na Uniwersytecie Arcadia koło Filadelfii Obama zaatakował towarzystwa ubezpieczeniowe za znaczne podnoszenie stawek za polisy medyczne, co sprawia, że coraz więcej Amerykanów nie stać na ubezpieczenia.

– Robią to tak długo, jak długo im to uchodzi na sucho. Jak bardzo stawki muszą jeszcze wzrosnąć, abyśmy coś z tym zrobili? Ilu Amerykanów będzie musiało stracić ubezpieczenie zdrowotne i ile firm będzie musiało zrezygnować z ubezpieczenia pracowników? – pytał prezydent.

Tymczasem towarzystwa ubezpieczeniowe podnoszą stawki, ponieważ liczą się z ponoszeniem dużo większych wydatków, kiedy w wyniku oczekiwanej reformy będą zmuszone do porzucenia dotychczasowych praktyk, takich jak odmowa polis osobom chorym lub niewypłacanie kosztów leczenia pod różnymi pretekstami.

Około 46-47 milionów Amerykanów nie ma żadnego ubezpieczenia zdrowotnego. Jak zaapelował Obama, Kongres „winien jest społeczeństwu amerykańskiemu ostateczne głosowanie nad ustawą o reformie ochrony zdrowia. Czas na podjęcie decyzji. Stańcie i walczcie o nią wraz ze mną".

Biały Dom nalega na zdominowany przez Demokratów Kongres, aby uchwalił ustawę do końca marca, przed wielkanocną przerwą. Demokraci chcą ją  uchwalić nie oglądając się na republikańską opozycję, zwykłą większością głosów w Senacie (51 plus 1).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum