USA: rosną koszty ubezpieczeń zdrowotnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 września 2011 08:37

Ubezpieczenia zdrowotne stają się dla Amerykanów coraz droższe. To uboczny skutek uchwalonej w 2010 r. z inicjatywy prezydenta reformy systemu ochrony zdrowia, która ma zapewniać ubezpieczenia dla wszystkich.

USA: rosną koszty ubezpieczeń zdrowotnych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Jak poinformowała w swoim raporcie fundacja Kaiser Family Foundation, składki na ubezpieczenia medyczne płacone przez amerykańskie rodziny wzrosły średnio w br. do 15 tys. dolarów, co oznacza, że są o 9 proc. wyższe niż w ub. r.

W ciągu całej minionej dekady, tj. od 2001 r., koszt ubezpieczeń zdrowotnych zwiększył się niemal dwukrotnie - znacznie bardziej, niż wzrosły w tym czasie zarobki (o 34 proc.).

Wzrost kosztów ubezpieczeń przyczynia się do wysokiego bezrobocia w USA, ponieważ pracodawcy często wskazują go jako przyczynę rezygnacji ze zwiększania zatrudnienia.

Wielu pracodawców coraz bardziej przerzuca też koszty ubezpieczeń na pracowników. W tym roku już około 50 proc. drobnych przedsiębiorstw oferowało pracownikom ubezpieczenia, w których co najmniej 1 tys. dolarów z rocznych wydatków na leczenie muszą oni pokrywać z własnej kieszeni. Jeszcze 5 lat temu tylko 16 proc. małych firm oferowało ubezpieczenia na tej zasadzie.

Niektórzy pracodawcy - zwłaszcza małe firmy - w ogóle nie gwarantują pracownikom ubezpieczenia medycznego. Ich odsetek wzrósł z 32 proc. w 2001 r. do 40 proc. obecnie.

W USA większość obywateli korzysta z prywatnych firm ubezpieczeniowych, które oferują ubezpieczenia pracodawcom lub osobom pracującym na własny rachunek. Tylko obywatele o niskich dochodach i emeryci są ubezpieczeni przez państwo, za pośrednictwem federalnych funduszy Medicaid i Medicare.

Zdaniem ekspertów, towarzystwa ubezpieczeniowe podwyższają koszty ubezpieczeń zdrowotnych, ponieważ w rezultacie reformy ochrony zdrowia będą musiały zawierać umowy również z osobami chorymi i nie będą mogły odmawiać wypłacania świadczeń pod różnymi pretekstami.

Od 2012 r. na podstawie nowych przepisów firmy ubezpieczeniowe będą także zobowiązane do szczegółowego uzasadniania podwyżek składek o ponad 10 proc.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze