USA: projekt reformy ubezpieczeń zdrowotnych, będą poprawki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 stycznia 2010 20:45

Porażka Demokratów w wyborach do Senatu USA w stanie Massachusetts zmniejsza szansę na szybką reformę zdrowia.

Prezydent Barack Obama będzie musiał przekonywać do reformy ubezpieczeń zdrowotnych.

W następstwie wygranej republikańskiego kandydata Scotta Browna Demokraci stracili w Senacie tzw. superwiększość 60 głosów, która umożliwiłaby im uchwalenie ustawy o reformie systemy opieki zdrowotnej bez obawy zablokowania jej przez Republikanów metodą obstrukcji parlamentarnej.

Partia Demokratyczna rozważa teraz możliwe scenariusze ratowania reformy opieki zdrowotnej, która miała być głównym osiągnięciem prezydenta Baracka Obamy. Przez pewien czas Demokraci rozważali próbę przeforsowania reformy w Senacie zwykłą większością 51 głosów. Uważa się to jednak za zbyt ryzykowne. W opinii specjalistów, reforma o takim znaczeniu powinna zostać uchwalona tak, aby nie było wątpliwości, że ma szersze poparcie społeczne.

Za najbardziej realistyczny uchodzi plan przewidujący uchwalenie przez obie izby Kongresu ustawy zatwierdzonej w grudniu przez Senat, a następnie próbę jej poprawienia.

Wersja Senatu jest mniej radykalna niż ta, którą uchwaliła wcześniej Izba Reprezentantów. Przewiduje niższe dotacje dla osób, których nie byłoby stać na wykupienie - obowiązkowych według rządowego projektu – ubezpieczeń medycznych i nie zawiera tzw. opcji publicznej, czyli planu utworzenia państwowej ubezpieczalni, która konkurowałaby na rynku z prywatnymi, co miało doprowadzić do obniżenia cen polis.

Jak podaje PAP, do tej pory Demokraci mieli nadzieję, że w negocjacjach między Senatem a Izbą Reprezentantów uda się wprowadzić do wspólnej wersji ustawy niektóre zapisy z ustawy Izby. Potem - jak liczyli - obie izby Kongresu uchwaliłyby wspólną, ostateczną wersję, przy czym w Senacie nie byłoby z tym problemu, gdyż wystarczyłyby głosy samych 60 Demokratów.

Obecnie, gdy większość ta stopniała do 59, a wszyscy Republikanie są przeciwni reformie w proponowanym kształcie, uważa się, że jedyną szansą uratowania jej jest rezygnacja z niektórych dalej idących zapisów ustawowych. Dlatego niektórzy demokratyczni politycy proponują, by odłożyć reformę na później i skoncentrować się na walce z recesją, gdyż to najbardziej interesuje obecnie Amerykanów.

Na razie jednak kierownictwo Demokratów obstaje przy walce o reformę. Demokratyczna przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi oświadczyła, że „cokolwiek zdarzyło się w Massachusetts, będziemy mieli opiekę medyczną dla wszystkich Amerykanów, i to wkrótce”.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum