USA: drugi wyrok ws. Obamacare

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 lipca 2014 22:05

Kilka godzin po ogłoszeniu w Waszyngtonie niekorzystnego dla najbiedniejszych wyroku ws. dotacji państwa dla niezamożnych osób wykupujących polisy zdrowotne, drugi sąd apelacyjny USA, w Wirginii, wydał wyrok sprzeczny.

Potwierdził on stanowisko administracji Obamy, że ulgi podatkowe mogą być udzielane zarówno klientom kupującym polisy na stanowych jak i na federalnej giełdzie ubezpieczeń. Sąd ten stwierdził, że IRS mógł wydać rozporządzenie w sprawie takiego właśnie wdrożenia reformy.

Administracja prezydenta Obamy zapewne złoży odwołanie i zażąda ponownego orzeczenia sądu apelacyjnego dla Dystryktu Kolumbia w pełnym składzie siedmiu sędziów. Wówczas wyrok może być inny, gdyż szacuje się, że sędziowie o konserwatywnych poglądach stanowią mniejszość. Oczekuje się, że sprawa może ostatecznie znaleźć finał w Sądzie Najwyższym USA. 

Obamacare, jak powszechnie nazywa się przyjętą w 2010 roku przez Kongres reformę, od początku jest przedmiotem ostrej walki między Demokratami a Republikanami. Ci drudzy argumentują, że ustawa stanowi zagrożenie dla wolności osobistej i jest przejawem socjalizmu.

W założeniach jej twórców reforma ma zapewnić powszechny system ubezpieczeń w USA, gdzie liczbę osób bez żadnej polisy szacowano w ubiegłym roku na prawie 50 mln (15 proc. społeczeństwa). Reforma zaadresowana jest głównie do tych, którym ubezpieczenia zdrowotnego nie zapewnia pracodawca, bądź do tych, którzy pracują na własny rachunek, ale nie było ich dotąd stać na polisę.

Reforma ma też pomóc osobom chorym, którym dotychczas towarzystwa ubezpieczeniowe odmawiały polisy, bądź żądały znacznie wyższych składek z powodu podwyższonego ryzyka. Teraz muszą przyjąć wszystkich, którzy się zgłoszą.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum