USA: decydujące głosowanie w sprawie reformy ubezpieczeń zdrowotnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 marca 2010 20:17

Kongres zebrał się na nadzwyczajnym posiedzeniu, aby uchwalić reformę opieki zdrowotnej, sztandarowy punktem programu prezydenta Obamy.

Losy reformy systemu ubezpieczeń zdrowotnych w USA zostaną przypieczętowane na Kapitolu.

Do ostatniej chwili przed rozpoczęciem posiedzenia 21 marca nie wiadomo było, czy Demokraci dysponują większością 216 głosów potrzebną do uchwalenia ustawy. Występujący w programach telewizyjnych przywódcy demokratyczni wyrazili przekonanie, że reforma ubezpieczeń zdrowotnych uzyska tę większość. Przyznali też jednak, że kluczowi kongresmani wciąż nie są przekonani.

Demokraci dominują liczebnie w Izbie nad Republikanami w stosunku 257 do 178 głosów, ale w sprawie reformy ochrony zdrowia kilkudziesięciu z nich odmówiło poparcia projektowi ich własnej partii. Kilku wahających się to grupa konserwatywnych kongresmanów, którzy domagają się silniejszych gwarancji, że reforma nie umożliwi finansowania aborcji z funduszy federalnych. Zastrzeżenia oponentów budzą także niektóre inne przepisy, jak np. opodatkowanie planów ubezpieczeniowych oferowanych przez pracodawcę.

Izba Reprezentantów będzie głosować nad wersją ustawy uchwaloną już przez Senat, istotnie różniącą się od tej, którą Izba uchwaliła na jesieni 2009 r. Nie doszło jednak wtedy do uzgodnienia wspólnej wersji wskutek zahamowania procedury w Kongresie po utracie przez Demokratów „superwiększości” 60 głosów w Senacie.

Podczas posiedzenia 21 marca Izba ustali najpierw w głosowaniu reguły debaty nad ustawą, potem ma głosować nad pakietem zmian do niej zgodnych z życzeniami kongresmanów, a następnie nad ostateczną wersją ustawy. Zmiany te zostaną następnie przegłosowane w Senacie, tym razem zwykłą większością głosów (50 plus 1) na podstawie reguły pn. reconciliation (co znaczy: uzgodnienie ustawy z wersją uchwaloną przez Izbę), która pozwala na szybkie zatwierdzenie ustawy bez dyskusji.

Prezydent Barack Obama będzie mógł wtedy podpisać ustawę, aby stała się obowiązującym prawem.

Ustawa o reformie ma rozszerzyć ubezpieczenia medyczne na dodatkowych 30 milionów nie ubezpieczonych Amerykanów i położyć kres takim praktykom firm ubezpieczeniowych jak odmowa polis osobom już chorym, cofanie polis i niepokrywanie kosztów leczenia pod różnymi pretekstami. W dalszej perspektywie ma też ograniczyć koszty usług medycznych.

Republikanie twierdzą, że reforma sprowadza się do przejęcia opieki zdrowotnej przez rząd i doprowadzi do ogromnego zwiększenia i tak już wysokiego deficytu budżetowego. Reformę uważa się za najważniejszą od 45 lat, kiedy Kongres uchwalił utworzenie funduszu ubezpieczeń medycznych emerytów (Medicare).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum