USA: Trump proponuje cięcia w programie ubezpieczeń dla dzieci CHIP

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 maja 2018 08:16

Prezydent Trump zwróci się we wtorek (8 maja) do Kongresu z wnioskiem o zgodę na wprowadzenie cięć w wys. 15 mld USD w wydatkach, w tym - redukcję o 7 mld dolarów USA środków programu ubezpieczeń zdrowotnych dla dzieci (CHIP) wprowadzonego przez Baracka Obamę.

USA: Trump proponuje cięcia w programie ubezpieczeń dla dzieci CHIP. FOT. Wikimedia Commons

Chodzi o środki niewykorzystane w poprzednim roku budżetowym oraz pieniądze, których nie uda się wydatkować w roku obecnym - wyjaśnił w wypowiedzi dla agencji Reutera wysoko postawiony urzędnik Białego Domu.

Jak zaznaczył, sam program ubezpieczeń zdrowotnych dla dzieci (Children's Health Insurance Program; CHIP) - oczko w głowie Partii Demokratycznej - nie zostanie zawieszony, a spisanie środków przewidzianych na działalność tego analogicznego do Medicaid programu darmowej opieki zdrowotnej dla dzieci z ubogich rodzin nie wpłynie w żaden sposób na jego funkcjonowanie.

Dodał także, że jest to pierwsza seria cięć budżetowych, które prezydent Trump proponuje zgodnie z porozumieniem zawartym przez liderów Partii Republikańskiej i Partii Demokratycznej w lutym o cięciach w wydatkach publicznych na okres najbliższych dwóch lat.

Kolejna seria większych cięć zostanie zaprezentowana przez prezydenta Donalda Trumpa w drugiej połowie br. - wskazuje Reuters.

W grudniu 2017 r. Kongres przyjął ustawę o reformie podatków. Na podstawie "Prawa o redukcji podatków i miejscach pracy" (Tax Cuts and Jobs Act) został zniesiony obowiązek posiadania przez wszystkich dorosłych Amerykanów ubezpieczenia medycznego.

Warunek ten był podstawą funkcjonowania systemu ubezpieczeń medycznych wprowadzonego bez mała osiem lat temu przez administrację Baracka Obamy i zwanego potocznie "Obamacare".

Zniesienie i zastąpienie "Obamacare" było podstawowym celem jednoczącym Republikanów przez wiele lat i sztandarową obietnicą Trumpa podczas kampanii przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum