USA: Obama walczy o wprowadzenie opcji publicznych ubezpieczeń zdrowotnych

Autor: PAP, Wprost.pl/Rynek Zdrowia • • 12 sierpnia 2009 09:03

Prezydent Barack Obama wystąpił we wtorek (11 sierpnia) na wiecu w Portsmouth w stanie New Hampshire, poświęconym reformie systemu ochrony zdrowia. Opowiedział się za rozszerzeniem zasięgu ubezpieczeń medycznych. 46 mln Amerykanów nadal nie jest ubezpieczonych.

Obama zapewniał, że proponowane przez rząd zmiany zagwarantują Amerykanom  zadowolonym ze swych dotychczasowych ubezpieczeń zachowanie status quo. Podkreślał, że dzięki reformie firmy ubezpieczeniowe nie będą mogły odmawiać ubezpieczeń osobom chorym. Zagwarantuje też, że ludzie nie będą tracić posiadanych ubezpieczeń w przypadku choroby, jak dzieje się w USA obecnie.

W piątek i sobotę Obama ma wystąpić na dwóch podobnych wiecach, w stanach Montana i Kolorado.

W ostatnich tygodniach debata nad reformą nabrała wysokiej temperatury. Na spotkaniach demokratycznych kongresmenów i senatorów z wyborcami, na których ustawodawcy bronili rządowego projektu, dochodziło do ostrej wymiany zdań, awantur, a nawet rękoczynów.

Liczni przeciwnicy reformy przybyli na wiece ze szturmówkami oskarżającymi administrację Obamy. Twierdzą oni, że reforma jest próbą narzucenia Ameryce "socjalizmu". Oponenci zarzucili rządowi tłumienie głosów protestu zwracających uwagę, że reforma doprowadzi do nadmiernego zadłużenia kraju i do racjonowania usług medycznych.

Na niektórych wiecach pojawiły się nawet transparenty oskarżające administrację o "faszyzm" i portrety Obamy z domalowanym wąsikiem Hitlera.

Opozycja znajduje wsparcie w popularnej konserwatywnej telewizji Fox News, której komentatorzy przedstawiają reformę ochrony zdrowia - sztandarowy projekt Obamy - jako wyraz jego dążenia do zaprowadzenia w USA "europejskiej socjaldemokracji", sprzecznej z istotą Ameryki.

Pojawiły się także liczne ogłoszenia telewizyjne przeciw reformie, opłacone przez towarzystwa ubezpieczeniowe, lekarzy i szpitale, czyli główne grupy nacisku obawiające się strat finansowych, które mogą wyniknąć z planowanych zmian.

W ostatnich dniach Biały Dom otworzył nowy portal internetowy, na którym ostro polemizuje z zarzutami opozycji na temat reformy. Podkreśla m. in., że jej przeciwnicy wprowadzają w błąd opinię publiczną, strasząc np., że rząd zamierza wprowadzić państwowe ubezpieczenia medyczne finansowane z podatków, które zastąpią obecne ubezpieczenia prywatne.

Tymczasem projekt ustawy o reformie, uchwalony na razie tylko przez Izbę Reprezentantów Kongresu USA, przewiduje tzw. opcję publicznego ubezpieczenia tylko jako alternatywę wobec sektora prywatnego.

Według obserwatorów regulacja prawdopodobnie przepadnie w ostatecznej wersji ustawy wskutek zdecydowanego oporu w Senacie, gdzie występują przeciw niej nawet liczni Demokraci.

Głosowanie nad reformą odbędzie się w Kongresie jesienią.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum