USA: Izba Reprezentantów zagłosuje w czwartek ws. zniesienia Obamacare

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 maja 2017 09:53

W Izbie Reprezentantów Kongresu USA w czwartek (4 maja) odbędzie się głosowanie w sprawie nowego projektu ustawy o systemie opieki zdrowotnej, którym prezydent Donald Trump chce zastąpić tzw. Obamacare - system wprowadzony przez swojego poprzednika Baracka Obamę.

USA: Izba Reprezentantów zagłosuje w czwartek ws. zniesienia Obamacare
Nawet jeśli najnowsza propozycja zostanie przyjęta niewielką większością w Izbie Reprezentantów, to w Senacie sprzeciw kilku senatorów wystarczy do jej zablokowania Fot. Kevin McCoy/Wikimedia Commons

Przywódca republikańskiej większości w Izbie Reprezentantów Kevin McCarthy w środę czasu miejscowego wyraził przekonanie, że nowa propozycja zostanie zatwierdzona w głosowaniu. Poparcie dla niej zapowiedziało już kilku wpływowych umiarkowanych przedstawicieli Partii Republikańskiej (GOP), którzy sprzeciwiali się poprzednim projektom w tej sprawie.

Reuters zauważa, że nawet jeśli najnowsza propozycja zostanie przyjęta niewielką większością w Izbie Reprezentantów, to w Senacie sprzeciw kilku senatorów wystarczy do jej zablokowania.

Trump, któremu zależy na odniesieniu pierwszego znaczącego sukcesu od objęcia urzędu pod koniec stycznia, tym razem zaangażował się osobiście, w rozmowach telefonicznych przekonując wahających się republikańskich kongresmenów do poparcia projektu ustawy - pisze Reuters.

Kongresmeni ci obawiają się, że zastąpienie Obamacare bardziej okrojonym systemem opieki zdrowotnej sprawi, że zbyt wielu ludzi z uprzednio stwierdzonymi schorzeniami nie będzie stać na wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego.

Kilku dotychczasowych sceptyków zapowiedziało, że poprze propozycję, gdy Trump obiecał dodatkowe 8 mld dolarów w ciągu pięciu lat na dopłaty dla ludzi z uprzednio stwierdzonymi schorzeniami, którzy bez takiej pomocy nie byliby w stanie wykupić ubezpieczenia. Krytycy twierdzą, że taka kwota nie wystarczy, by pokryć koszty leczenia najciężej chorych.

Poparcie zadeklarowali również kongresmeni z konserwatywnej frakcji Partii Republikańskiej, zwanej Freedom Caucus, którzy walnie przyczynili się do zablokowania w marcu wcześniejszych wysiłków Trumpa w sprawie zlikwidowania Obamacare. Uważali, że przedstawiony wówczas projekt ustawy był zbyt zachowawczy i kosztowny.

Propozycji Trumpa sprzeciwiają się organizacje medyczne, które ostrzegają, że zniesienie obecnego systemu opieki zdrowotnej sprawiłoby, iż miliony Amerykanów stracą ubezpieczenie zdrowotne lub będą musiały płacić za nie znacznie więcej niż dotychczas.

System Obamacare został wprowadzony w życie na podstawie Ustawy o Dostępnej Opiece Medycznej (Affordable Health Care Act) przyjętej wyłącznie głosami Demokratów w 2010 roku.

W przeciwieństwie do Obamacare w nowym systemie opieki zdrowotnej posiadanie ubezpieczeń medycznych nie byłoby obowiązkowe, a osoby bez ubezpieczeń nie musiałyby płacić kary za brak polisy, jak to ma miejsce obecnie. Projekt Trumpa ograniczyłby też finansowanie dla Medicaid, programu ubezpieczeń zdrowotnych dla biednych obywateli.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum