USA: Demokraci forsują reformę ochrony zdrowia, zadecyduje zwykła większość głosów?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 marca 2010 09:14

Biały Dom i Demokraci w Kongresie zapowiedzieli, że uchwalą ustawę o reformie opieki zdrowotnej nie oglądając się na republikańską opozycję.

Chcą to zrobić zwykłą większością głosów ustawodawców swojej partii. Demokratyczna przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi wezwała Demokratów w Izbie, żeby niezwłocznie głosowali nad ustawą o reformie.

– Nadszedł na to czas, musimy pójść naprzód – powiedziała Pelosi w wywiadzie dla telewizji ABC News.

Do uchwalenia reformy zwykłą większością głosów wezwała także w rozmowie z telewizją NBC News doradczyni prezydenta Baracka Obamy ds. reformy ochrony zdrowia Nancy-Ann DeParle. 

Tymczasem prefekt mniejszości republikańskiej w Izbie, Eric Kantor, ostrzegł Demokratów przed ryzykiem takiego posunięcia.

– Jeżeli przewodnicząca Pelosi przeforsuje w Izbie ustawę w ten sposób, w wyborach w listopadzie Demokraci stracą większość w Kongresie – ostrzegł kongresman Kantor.

Przypomniał, że według sondaży reforma ma wśród Amerykanów więcej przeciwników niż zwolenników. Demokraci próbowali uchwalić ją we współpracy z Republikanami, co wyrażałoby szersze poparcie społeczne dla proponowanych zmian. Jednak ustawy o reformie przeszły w ub.r. w obu izbach Kongresu tylko głosami demokratycznej większości: wszyscy Republikanie głosowali przeciw.

Obie wersje ustawy miały być uzgodnione i ponownie uchwalone w obu izbach. W styczniu Demokraci stracili jednak „superwiększość” 60 głosów (na 100) w Senacie, pozwalającą im uchwalać ustawy bez obawy przed blokowaniem ich przez opozycję metodą obstrukcji parlamentarnej, czyli niedopuszczania do końcowego głosowania nie kończącymi się przemówieniami.

Ustawodawcy w Kongresie USA wolą uchwalać ustawy w ten sposób, ale w sytuacji, gdy partia dominująca nie ma „superwiększości”, możliwe jest także głosowanie zwykłą większością (50 plus 1), na podstawie tzw. procedury „reconciliation”.

Zdaniem komentatorów, Demokraci zdecydowali się na to mimo politycznego ryzyka wzięcia na siebie całej odpowiedzialności za negatywne skutki reformy (np. zwiększenie deficytu budżetowego) ponieważ za większe zło uznali nieuchwalenie reformy, obiecanej przez Obamę w jego kampanii wyborczej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum