Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia | 04-03-2019 10:15

Twardy Brexit pozbawi Polaków w Wielkiej Brytanii karty EKUZ?

Jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską z zachowaniem twardego Brexitu, polscy emigranci zostaną pozbawieni systemu EKUZ. W tej sytuacji, każdy powrót do kraju na kilka dni, będzie się wiązał z koniecznością wykupienia prywatnego ubezpieczenia.

Jeśli nie pojawi się stosowna regulacja, nie będzie podstawy do tego, aby Wielka Brytania sfinansowała koszty opieki zdrowotnej polskiego obywatela. Fot. Graham Richardson/Flickr (CC BY 2.0)

Na konferencji prasowej w ambasadzie RP w Londynie wiceministrowie Kazimierz Kuberski i Marcin Zieleniecki zwrócili uwagę na ten aspekt. Podkreślili, że w razie opuszczenia Wspólnoty przez Zjednoczone Królewstwo bez porozumienia przestanie obowiązywać obecny system EKUZ, na mocy którego Polacy pracujący i płacący składki w Wielkiej Brytanii mają prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej na terenie całej Unii Europejskiej na koszt brytyjskiej służby zdrowia (NHS) - informuje Gazeta Prawna.

Jak podaje dziennik Zieleniecki wyjaśnił, że jeśli nie pojawi się stosowna regulacja, nie będzie podstawy do tego, aby Wielka Brytania sfinansowała koszty opieki zdrowotnej: zarówno obywatela polskiego tu pracującego, jak również obywatela brytyjskiego wyjeżdżającego do innego kraju członkowskiego UE. Wówczas jedynym rozwiązaniem dla Polaków pracujących na wyspach a udających się do kraju, będzie wykupienie na czas wyjazdu komercyjnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Przedstawiciele polskiego rządy przypomnieli jednocześnie, że obecnie Polacy stanowią w Wielkiej Brytanii najliczniejszą grupę narodowościową - około miliona osób.

Więcej: gazetaprawna.pl