Toruń: KTG jest jednak bezpłatne

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 08 września 2009 10:45

Kujawsko-Pomorski Oddział NFZ skontrolował szpitale, które pobierały opłaty za KTG. Zapłacą kary.

Toruń: KTG jest jednak bezpłatne
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Toruniu, w którym KTG pacjentki mogą wykonywać jedynie w Szpitalu Wojewódzkim, za badanie w zeszłym roku trzeba było zapłacić 20 zł, a od stycznia - 65 zł. Tuż po podwyżce Fundusz rozpoczął w lecznicy kontrolę. Sprawdził również Szpital Powiatowy w Chełmży.

KTG, czyli monitorowanie czynności serca płodu, to badanie robione pod koniec ciąży i w trakcie porodu. Dzięki temu badaniu wiadomo bowiem, jaki jest stan dziecka. W szczególnych przypadkach KTG powinno być przeprowadzane codziennie.

Rzecznik prasowy kujawsko-pomorskiego NFZ Barbara Nawrocka twierdzi, że zabiegi te są refundowane, a więc placówki nie mają prawa pobierania za nie opłat. Takie oficjalne stanowisko NFZ trafiło do dyrekcji obu szpitali.

Dyrektorzy tych placówek odwołali się od decyzji. Leszek Pluciński – prezes spółki zarządzającej szpitalem w Chełmży –uważa, że jako spółka niepubliczna mają prawo do wykonywania płatnych usług nawet w przypadku, gdy pacjentami są osoby ubezpieczone czy przychodzące na zabieg ze skierowaniem.

NFZ kilka dni temu jednak odrzucił argumenty szpitali i podtrzymał lipcową decyzję. Lecznice zapłacą po ok. 2 tys. zł kar za działanie niezgodne z kontraktem, jaki wcześniej zawarły z NFZ, a pacjentki, które za KTG zapłaciły, mogą występować do dyrekcji obu lecznic o zwrot pieniędzy.

KTG w tych placówkach można teraz zrobić bezpłatnie. W przypadku Szpitala Powiatowego w Chełmży na darmowe badanie mogą jednak liczyć tylko wybrane pacjentki. Jak zapowiada Pluciński, bezpłatnie zbadają się tam tylko pacjentki tej placówki, mające skierowanie z poradni „K”.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum