Tatry: polisa pokryje koszty akcji ratowniczej na Słowacji?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 sierpnia 2014 10:49

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego rozważają wprowadzenie na stałe możliwości zakupu polisy ubezpieczeniowej dla turystów od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Ranny podczas tatrzańskiej wędrówki turysta mógłby liczyć na odszkodowanie do 20 tys. zł. Świadczenie z tytułu śmierci wynosiłoby 10 tys. zł. Gdyby wypadek zdarzył się w słowackiej części Tatr, polisa pokryłaby koszty akcji ratowniczej.

Od 9 do 17 sierpnia trwała pilotażowa akcja dobrowolnego ubezpieczenia dla turystów udających się w Tatry. Takie ubezpieczenie, ważne podczas całego pobytu w Tatrach, można było wykupić za 50 groszy podczas zakupu biletu wstępu do TPN.

Władze parku szacują, że z oferty dobrowolnego ubezpieczenia skorzystało około 30 tys. osób, co stanowi niemal 14 proc. wszystkich turystów odwiedzających park przez tydzień trwania akcji. Z oferty korzystali głównie turyści, którzy wybierali się w wyższe partie gór lub na stronę słowacką.

- Inicjatywa spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem. Wielu wysokogórskich turystów opowiedziało się za wprowadzeniem możliwości wykupu ubezpieczenia przy wejściu na teren TPN na stałe. Obecnie wraz z ubezpieczycielem wymieniamy spostrzeżenia i rozważamy wprowadzenie oferty ubezpieczenia na stałe - powiedział dyrektor TPN Szymon Ziobrowski.

W trakcie wakacji na tatrzańskich szlakach niemal codziennie dochodzi do wypadków. W polskiej części gór akcje ratownicze są bezpłatne, ale gdy wypadek zdarzy się w słowackiej części Tatr, nieubezpieczony turysta musi sam ponieść koszty akcji ratowniczej. Obecnie turysta wybierający się na południową stronę gór może wykupić polisę w jednej z firm ubezpieczeniowych.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum