Szykuje się rewolucja w "podatku Religi"

Autor: EM/bankier.pl • • 16 czerwca 2008 11:36

Tzw. podatek Religi w obecnej postaci ma zniknąć. Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianą przepisów i zamierza zlikwidować opłaty ściągane od wszystkich kierowców na pokrycie kosztów leczenia ofiar wypadków.

- Proponujemy odstąpienie od konstrukcji polegającej na odprowadzaniu opłaty ryczałtowej na rzecz Narodowego Funduszu Zdrowia. Rachunkiem za leczenie ma być obciążany sprawca wypadku lub zakład ubezpieczeń, w którym ma on wykupioną polisę – wyjaśnia Jakub Gołąb, rzecznik resortu zdrowia.

Oznaczałoby to rewolucyjną zmianę - informuje portal bankier.pl. Dziś zakłady ubezpieczeń przekazują co miesiąc na konto NFZ 12 proc. składek zebranych z obowiązkowego OC. Skutek jest taki, że za wypadki płacą wszyscy kierowcy. Musieli się z tego powodu pogodzić z podwyżką cen polis. NFZ wzbogaci się dzięki temu o 700 mln zł.

Wprowadzenie tzw. systemu regresowego spowoduje, że nie będzie już zbiorowej odpowiedzialności. To dobra wiadomość dla posiadaczy pojazdów. Zmiana oznacza niższą składkę dla tzw. dobrych kierowców i odpowiednio wyższą dla szkodowych.

 – Koszty leczenia ofiar poniosą sprawcy wypadków, a nie wszyscy, jak to jest obecnie – mówi Katarzyna Lewandowska, dyrektor ds. produktów komunikacyjnych w PZU

Jednak szansa na to, że zmiany zostaną wprowadzone już w 2009, jest niewielka. Prace w ministerstwie są dopiero we wstępnej fazie, a średni czas rozpatrywania aktu prawnego przez polski parlament to 200 dni.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum