Szpitale nie liczą na znaczące środki z usług komercyjnych

Autor: Katarzyna Lisowska/Rynek Zdrowia • • 09 marca 2011 08:19

Ustawa o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych ma być szansą dla publicznych szpitali na podreperowanie budżetu. Prof. Piotr Kuna, dyrektor łódzkiego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. N. Barlickiego jest jednak przekonany, że ustawa w takich miastach jak Łódź nic nie zmieni.

Szpitale nie liczą na znaczące środki z usług komercyjnych
Profesor Kuna nie zgadza się z poglądem, że dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne będą stanowić dopływ większej gotówki do szpitali publicznych.

– Otworzy się pewna furtka prawna, ale skorzystają z niej szpitale w Warszawie czy Poznaniu, gdzie prywatna praktyka dynamicznie się rozwija. Łodzian jednak nie stać na wydawanie dodatkowych pieniędzy na leczenie, szczególnie na leczenie w szpitalu – przyznaje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl prof. Piotr Kuna.

W Łodzi działają dwa szpitale, które świadczą komercyjne usługi i ich dyrektorzy otwarcie przyznają, że pieniądze pozyskiwane w taki sposób stanowią znikomy udział w budżecie lecznic.

W Szpitalu Zakonu Bonifratrów Św. Jana Bożego w Łodzi dochody z tego tytułu stanowią ok. 1 proc. wszystkich przychodów. Bilansowanie placówki możliwe jest dzięki fudnuszom pozyskiwanym w ramach kontraktu z NFZ.

– W przypadku szpitali klinicznych, których działalność ogólnie jest droższa, co między innymi wynika z konieczności zatrudnienia licznej obsady wysoko wykwalifikowaneg personelu, na napływ pacjentów komercyjnych tym bardziej nie ma co liczyć. Sam prestiż klinik nie pomoże, gdy pacjentowi brakuje środków – podkreśla nasz rozmówca.

Prywatni ubezpieczyciele przeważnie posługują się cennikiem NFZ i nie chcą płacić więcej. To raczej nie będzie satysfakcjonować kliniki.

– Szpitalowi klinicznemu prawdopodobnie nie będzie się opłacało dla jakiś pojedynczych transakcji zmieniać sposób wewnętrznych procedur by na takiej usłudze zarobić - przekonuje portal rynekzdrowia.pl Adam Kozierkiewicz, ekspert rynku medycznego.

Jego zdaniem dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne nie przyniosą żadnej rewolucji w działalności szpitali, ale mogą w niej namieszać.

– Dotychczas szpitale nie miały żadnych istotnych ograniczeń w kontraktowaniu usług z ubezpieczycielami prywatnymi. Publicznym szpitalom nie wolno było sprzedawać usług pojedynczym osobom, a nie instytucjom. I część lecznic takie usługi świadczyła – wyjaśnia.I dodaje, wejście ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych spowoduje pewną komplikację dla szpitali, które takie usługi świadczyły. Teraz trzeba będzie trzymać się limitów, które zostały w ustawie określone. Czyli szpitale będą musiały wypełnić najpierw 90 proc. kontraktu a dopiero potem będą mogły sprzedawać usługi  ubezpieczycielom – zaznacza Kozierkiewicz.

Okazuje się, że niektóre placówki widzą jednak szansę na rozwój dzięki wprowadzeniu do swojej działalności usług komercyjnych. Bolesław Kazalski dyrektor Szpitala Powiatowego w Strzyżowie jest przekonany, że jego szpital może przyciągnąć prywatnych pacjentów i na tym skorzysta.

Szpital w Strzyżowie to obecnie najbardziej zadłużona lecznica na Podkarpaciu, z drugiej strony jedna z bardziej obleganych. Dyrektor Kazalski wierzy, że część pacjentów będzie gotowa załpacić za leczenie, jeżeli to będzie oznaczało np. ominięcie kolejki do zabiegu.

– Szpital cieszy się dobrą renomą i mamy nadzieję, że to już jest magnesem dla pacjntów. Teraz trzeba ich zachęcić by za pewne świadczenia załpacili. Tu szczególny potencjał ma oddział ginekologiczno-położniczy, wewnętrzny z pododziałem kardiologicznym, gdzie leczeni są pacjenci niemalże z całego regionu – mówi portalowi rynekzdrowia.pl dyrektor Kazalski.

Zdaniem ustawodawcy wejście w życie ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych poprawi dostępność do opieki zdrowotnej, stworzy alternatywne dla kontraktów z NFZ źródła finansowania świadczeń, podniesie ich jakość, a także spowoduje bardziej racjonalne wykorzystanie potencjału placówek medycznych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum