Szpital w Walii: leczenie Polaka kosztuje nas zbyt dużo

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: gazeta.pl/Rynek Zdrowia   • 26 sierpnia 2009 16:56

Szpital w Walii próbuje odesłać do Polski 60-letniego pacjenta, który został tam napadnięty i przeszedł skomplikowaną operację głowy.

Szpital w Walii: leczenie Polaka kosztuje nas zbyt dużo
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Sześćdziesięciolatek Jan Pietruszewski od czterech lat pracuje legalnie w jednej z walijskich firm. Przez ten okres opłacał składki zdrowotne i podatki. Kiedy pojawiła się konieczność skomplikowanego leczenia, okazało się, że brytyjska służba zdrowia nie ma pieniędzy na jego hospitalizację - podaje portal gazeta.pl

Chory w lipcu br. został okradziony i dotkliwie pobity. Trafił do szpitala Morriston w Swansea. Lekarze zdecydowali, że jedyną szansą na uratowanie Polaka jest skomplikowana operacja głowy. Po zabiegu przetransportowano go do kliniki Księcia Filipa w Llanelli.

Szpital, który mieści się w pobliżu walijskiego domu mężczyzny, miał zająć się jego rehabilitacją. Pacjent wymaga szczególnej opieki, ponieważ po operacji musi nosić specjalny stelaż, który podtrzymuje jego głowę.

Polakowi, który nie zna dobrze angielskiego, pomagają pracownicy organizacji Polish Center. Kierowniczka organizacji otrzymała informację ze szpitala, że pacjent zostanie wypisany z lecznicy, ponieważ nie może dłużej przebywać w szpitalu, który płaci za jego utrzymanie tysiąc funtów tygodniowo. - Mimo tego, że pacjent jest ubezpieczony w Wielkiej Brytanii, zasugerowano, żeby przewieźć go do Polski - mówi portalowi gazeta.pl Halina Ashley, kierowniczka PC.

Pietruszewski będzie wymagał stałej opieki jeszcze przez trzy miesiące. Jeśli wróci do kraju, straci wszystkie brytyjskie świadczenia. W stelażu, który podtrzymuje jego głowę, prawdopodobnie nie przyjmą go na pokład żadne linie lotnicze.

Przypadek Polaka bada już Hywel Dda Trust, fundusz, który zarządza szpitalem. Rzecznik funduszu, uważa, że doszło do nieporozumienia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze