Szlachetne zdrowie 2008 - wydatki Polaków na leczenie

Autor: Money.pl/Rynek Zdrowia • • 14 maja 2009 14:30

W 2008 roku każdy Polak dopłacił do leczenia średnio 737 zł. Zatem bezpłatna służba zdrowia to już fikcja - wynika z szacunków portalu Money.pl.

Ministerstwo Zdrowia ma przedstawić założenia projektu ustawy wprowadzającej system dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. Według rządu jak najszybsze wprowadzenie takiego rozwiązania zniweluje negatywny wpływ spadku wpływów składki zdrowotnej.Powszechna opieka zdrowotna wskutek zmian ma zostać zasilone kwotą 6 mld zł. Ulgi podatkowe mają zachęcać do wykupywania polis - podaje Money.pl.

Jak oceniła firma konsultingowa Deloitte, opierając się o dane GUS i NFZ, wartość rynku usług medycznych w Polsce w 2008 roku wyniosła 76 mld zł.

Nowy pomysł rządzących ma skierować część z 28 mld zł, które Polacy przeznaczyli na usługi sektora prywatnego - do publicznej służby zdrowia. Pieniądze te miałyby wspomóc budzet Narodowego Funduszu Zdrowia, który w ubiegłym roku wydał na leczenie 48 mld zł. Skoro ze swoich kieszeni pacjenci dopłacili aż 28 mld zł, oznacza to, że każdy Polak w roku ubiegłym zainwestował w swoje zdrowie 737 zł - podlicza wydatki rodaków Money.pl.

Narodowy Fundusz Zdrowia prawie w całości płaci za pobyt pacjenta w szpitalu. Z kwoty 21 mld zł, która została przeznaczona na ten cel w 2008 roku aż 98 proc. - 20,58 mld zł, to środki publiczne.

W reszcie segmentów wydatki prywatne plasują się na zdecydowanie wyższym poziomie. Ze środków publicznych na opiekę ambulatoryjną wydajemy 9,01 mld zł, a ze środków prywatnych 7, 99 mld zł. Wydatki prywatne dominują w stomatologii. Zabiegi dentystyczne pochłaniają 6 mld zł. 2,04 mld pochodzi ze środków publicznych, a z sektora prywatnego 3,96 mld zł - informuje Deloitte.

Na leki w 2008 roku wydano 22 mld złotych. Większa część tej kwoty płynęła z sektora prywatnego, bo aż 14,96 mld zł. Z wydatków publicznych na ten cel wypłynęło 7,04 mld zł.

Według Money.pl, w prywatnych wydatkach na usługi medyczne dominowały wydatki na nierefundowane leki – 15 mld zł i płatności przeznaczone na wizyty lekarskie – 12 mld zł.

Usługi abonamentowe nadal stanowią najmniej rozwiniętą część prywatnego rynku usług medycznych. Wartość tego właśnie rynku szacuje się na od 0,7 do 1 mld zł. Coraz więcej pacjentów decyduje się na prywatne usługi medyczne z powodu czasu i dostępności lekarzy specjalistów. 16 proc. osób przy wyborze prywatnych usług kieruje się namową znajomych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum