Studencie, wybierz lekarza

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 15 września 2009 10:37

Student, podejmując naukę w innym mieście, ma prawo do nieodpłatnej opieki zdrowotnej. Rozpoczynając kolejny rok akademicki powinien jednak wybrać lekarza rodzinnego.

Studencie, wybierz lekarza
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Studenci mają prawo do korzystania z usług lekarza rodzinnego także poza miejscem dotychczasowego zamieszkania. Muszą jednak złożyć deklarację wyboru lekarza podstawowej opieki zdrowotnej na formularzach dostępnych w placówkach ochrony zdrowia oraz na stronach internetowych NFZ.

Na deklaracji wyboru trzeba umieścić okres objęcia opieką lekarską, miejsce zamieszkania oraz nauki. Dzięki temu student będzie miał prawo do wizyt u lekarza POZ zarówno w miejscu kształcenia, jak i w miejscu stałego zamieszkania. Podczas wizyty u lekarza student (również każda inna osoba ubezpieczona w NFZ) musi okazać dokument ubezpieczenia.

W przypadku studentów ubezpieczonych przez uczelnie, dokumentem potwierdzającym prawo do bezpłatnych świadczeń jest ważna legitymacja studencka (podstemplowana) z dokumentem potwierdzającym zgłoszenie do ubezpieczenia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze