Strażacy ochotnicy walczą o opłacone leczenie

Autor: Gazeta Krakowska/Rynek Zdrowia • • 20 października 2014 09:57

Strażacy ochotnicy chcą mieć zagwarantowane leczenie, gdyby zostali ranni w czasie akcji. Aby tak się stało, konieczna jest zmiana ustawy o straży pożarnej.

Strażacy ochotnicy walczą o opłacone leczenie

Jak podaje Gazeta Krakowska, do 15 listopada strażacy ochotnicy z jednostek w całej Polsce muszą zebrać 100 tysięcy podpisów, aby rozpatrzono projekt nowelizacji ustawy o straży pożarnej.

Jeśli projekt uzyska poparcie, będą mogli liczyć na świadczenia zdrowotne i zapłatę za rehabilitację w razie wypadku w czasie akcji.

Pomysłodawcami zmian są strażacy z województwa kujawsko-pomorskiego. Przyczynkiem do działania był wypadek strażaka z OSP w Chojnie, który podczas rutynowej akcji usuwania plamy z oleju na asfalcie został ofiarą wypadku. Rozpędzony kierowca uderzył w niego z taką siłą, że strażak stracił nogę. W szpitalu musieli amputować mu drugą.

Strażak pracował wcześniej na umowę-zlecenie i został bez środków do życia. Nie mógł też liczyć na rehabilitację. Strażacy ochotnicy są narażeni na takie zdarzenia, dlatego chcą zmian w prawie. Obecnie tylko zawodowi strażacy mają zagwarantowane świadczenia zdrowotne i rehabilitacyjne.

Więcej: www.gazetakrakowska.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum