Strach przed covidem napędził sprzedaż polis

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 września 2020 08:31

Rozczarowani opieką w czasie pandemii Polacy porzucają prywatne abonamenty medyczne, inwestując w ubezpieczenia zdrowotne. Niedługo mogą być im bardzo potrzebne, bo się nie badają - pisze Rzeczpospolita.

Strach przed covidem napędził sprzedaż polis
Fot. archiwum

Jak czytamy, spadek zatrudnienia uderza w segment prywatnej opieki zdrowotnej. - Choć lekarze nie mogą narzekać na brak ofert pracy w lecznicach bez kontraktów z NFZ, te powoli tracą pacjentów. Wszystko przez spadek zainteresowania abonamentami medycznymi- twierdzi Rzeczpospolita.

Według dziennika od początku pandemii liczba usług medycznych sponsorowanych z budżetów pracodawców spadła o ok. 1 proc. - Wiadomo jednak, że z abonamentów rezygnują także klienci indywidualni, którzy umowy podpisują na cały rok. Dlatego prawdziwy spadek będzie widać pod koniec tego roku lub na początku przyszłego - pisze Rz.

Dziennik przytacza sondaż CBOS z sierpnia, z którego wynika, że osoby mające abonament medyczny korzystają również z leczenia NFZ, co - jak czytamy - może świadczyć o tym, że są z niego równie zadowoleni. - A w czasach zaciskania pasa dokładnie analizuje się wszystkie wydatki. Abonenci czytają umowy i okazuje się, że warunki są dalekie od idealnych - mówi ekspert ochrony zdrowia mgr farm. Jerzy Przystajko.

Dziennik zaznacza, że do kolejek, które denerwowały abonentów jeszcze przed pandemią, doszły wywołane przez nią ograniczenia - np. niemożność umówienia się na osobistą wizytę i sugerowanie, że wszystko można zdiagnozować za pomocą teleporady - również chorobę ginekologiczną czy złamanie.

Według gazety o ile abonamenty medyczne czeka kryzys, zwyżkuje rynek ubezpieczeń zdrowotnych, które dają szersze możliwości korzystania z opieki zdrowotnej, nie tylko w jednej sieci. - W pierwszym półroczu 2020 roku Polacy wydali na nie 0,5 mld zł, o 13,1 proc. więcej niż rok wcześniej. Zainteresowanie tymi polisami wzrosło, zwłaszcza w początkowym okresie lockdownu, ponieważ ludzie przykładali większą wagę do swojego stanu zdrowia - komentuje w rozmowie z dziennikiem Dorota M. Fal, doradca zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum