Spotkają się z premierem w sprawie kontraktów z NFZ

Autor: PAP/Rynek ZDrowia • • 16 grudnia 2008 18:17

Warunkom stawianym przez NFZ w kontraktach na 2009 r. sprzeciwia się większość dyrektorów szpitali wojewódzkich, powiatowych oraz klinicznych. W ich ocenie proponowana wycena punktu rozliczeniowego nie pozwoli na prawidłowe funkcjonowanie lecznic, może doprowadzić do ich zadłużenia, a także do wprowadzenia od stycznia odpłatności za planowe zabiegi.

Stanowisko dyrektorów popiera Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL), który we wtorek manifestował przed siedzibą centrali NFZ w Warszawie. Dyrektorzy szpitali klinicznych odwołali planowane na wtorek spotkanie z prezesem NFZ Jackiem Paszkiewiczem. Poprosili o wyznaczenie innego terminu rozmów.

Dyrektorzy, na środowym spotkaniu z premierem będą przekonywać go, że cena 51 zł za punkt rozliczeniowy, którą proponuje NFZ, nie pozwala na prawidłowe funkcjonowanie szpitali i doprowadzi do ich zadłużenia.

- Na takich warunkach nie będziemy podpisywać kontraktów. Oczekujemy, że wycena będzie adekwatna do potrzeb szpitala klinicznego. Chcemy, by NFZ płacił 63 zł za punkt" - oświadczyła Ilnicka-Mądry.

Stanowisko dyrektorów popiera Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL), który we wtorek manifestował przed siedzibą centrali NFZ w Warszawie.torzy szpitali klinicznych odwołali planowane na wtorek spotkanie z prezesem NFZ Jackiem Paszkiewiczem. Poprosili o wyznaczenie innego terminu rozmów.

Paszkiewicz oświadczył w miniony piątek, że do połowy 2009 r. na pewno nie będzie zmiany ceny punktu rozliczeniowego. W komunikacie wydanym w poniedziałek przez NFZ podkreślono, że na lecznictwo szpitalne w 2009 roku zarezerwowano więcej środków niż w 2008.

W ocenie dyrektorów szpitali klinicznych i instytutów medycznych, przyjęcie propozycji NFZ, jest równoznaczne ze zgodą na "lawinowe" zadłużanie ich lecznic.

Według prezesa Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie Andrzeja Włodarczyka, polityka NFZ dotycząca zasad kontraktowania świadczeń medycznych doprowadzi do strajków lekarzy i pielęgniarek w całej Polsce oraz ograniczenia leczenia.

Przedstawiciele NFZ poinformowali na początku grudnia, że wprowadzenie nowego systemu rozliczeń (Jednorodnych Grup Pacjentów) przyczyniło się do spadku nieuzasadnionych hospitalizacji i spowodowało znaczący wzrost ich średniej wartości, co poprawiło rentowność wielu oddziałów.

W przypadku oddziałów wewnętrznych średnia wycena hospitalizacji wzrosła o ponad 16 proc., a na oddziałach chirurgii ogólnej o 15- 17 proc. Wzrost zanotowano także na oddziałach: pediatrii (ok.7 proc.), neonatologii (50 proc.), okulistyki (4 proc.), urologii (4 proc.) oraz kardiologii, neurochirurgii i endokrynologii.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum