×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Sondaż: w pandemii częściej korzystamy z prywatnej opieki zdrowotnej

Autor: IB/Rynek Zdrowia24 marca 2021 18:11

Jak wynika z sondażu Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat, blisko trzy czwarte Polaków ma w pandemii problem aby skontaktować się bezpośrednio z lekarzem.

Sondaż: w pandemii częściej korzystamy z prywatnej opieki zdrowotnej
Blisko połowa badanych nie miała możliwości skorzystania z opieki finansowanej przez NFZ i musiała zapłacić z własnej kieszeni Fot. Archiwum
  • 47,9% było zmuszonych do skorzystania z prywatnej opieki zdrowotnej, bo nie mieli możliwości skorzystania z wizyty finansowanej przez NFZ
  • 72,5% Polaków odczuwa utrudnienia w bezpośrednich kontaktach z lekarzem
  • Co trzeci Polak częściej niż przed pandemią korzystał z prywatnej opieki zdrowotnej.

 Aż 72,5% Polaków odczuwa utrudnienia w bezpośrednich kontaktach z lekarzami. Tylko co czwarty kontaktuje się z lekarzem bez utrudnień.

57,3% Polaków deklaruje jednak, że korzystało z porad lekarskich w ciągu ostatnich siedmiu dni. Dla 31,5% z nich była to zdalna pomoc lekarska, 22,6% udało się do lekarza rodzinnego lub przychodni POZ, 14,1% skorzystało z poradni specjalistycznej, a 13,8% odwiedziło gabinet prywatny.

Pomocy w szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR) szukało 4,1% respondentów, a w nocnej pomocy lekarskiej (NPL) 1,5%.

Za leczenie częściej płacą kobiety

Zapytani o to, u jakiego specjalisty chcieliby uzyskać poradę w najbliższym czasie, uczestnicy sondażu wymieniali najczęściej okulistę (21,3%), dermatologa (20,3%), ginekologa (19,4%). Z porady ortopedy czy pediatry zamierza skorzystać co dziesiąty ankietowany. Potrzeby uzyskania konsultacji lekarskiej nie ma natomiast 16,6% pytanych.

Już niemal co trzeci Polak częściej niż przed pandemią korzystał z prywatnej opieki zdrowotnej. Z własnej kieszeni za leczenie płacą przy tym częściej kobiety (36,7%) niż mężczyźni (27,3%).

47,9% uczestników ostatniego marcowego sondażu BioStat przyznało ponadto, że nie miało możliwości odbycia wizyty finansowanej przez NFZ, i dlatego byli zmuszeni do skorzystania z prywatnej opieki zdrowotnej. Za leczenie z własnej kieszeni i w tym przypadku kobiety płacą częściej niż mężczyźni (55,1% kobiet i 40,4% mężczyzn).

Najnowszy sondaż Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat® przeprowadzono 22 marca 2021 roku metodą CAWI na grupie 1000 Polaków, reprezentatywnej pod względem płci i wieku. CBR BioStat® monitoruje wpływ pandemii SARS-CoV-2 na życie Polaków od marca ubiegłego roku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze