Sondaż: im wyższe zarobki, tym większe przyzwolenie na dopłaty

Autor: gazetaprawna.pl/Rynek Zdrowia • • 03 lutego 2014 13:42

Jedynie nieco ponad jedna piąta Polaków jest w stanie płacić więcej na zdrowie, jeśli kolejki do lekarzy będą krótsze - wynika z sondażu PBS dla DGP. Ewentualne pomysły na współpłacenie lub podwyżkę składki zdrowotnej mogą napotkać masowy sprzeciw - komentuje gazeta.

Badania PBS dla DGP przeprowadzono na próbie blisko tysiąca osób w ostatnich dniach stycznia br. Respondentów pytano, czy zgodziliby się na podniesienie składki zdrowotnej oraz na współpłacenie przy wizytach lekarskich, jeżeli dzięki temu skróciłoby to czas oczekiwania do lekarza.

Z uzyskanych odpowiedzi wynika, że około 20 proc. badanych Polaków zgadza się na wprowadzenie jakiejś formy odpłatności za leczenie, pod warunkiem że to skróci kolejki.

Ci, którzy zgodzili się na dopłacanie, to przede wszystkim osoby z wyższym wykształceniem. Ale co ciekawe, na dopłacanie są gotowe również osoby mieszkające na wsi. Jednak zgoda na płacenie jest ewidentnie związana z wysokością zarobków: im wyższe, tym większe przyzwolenie na dopłaty. W grupie, której dochód na osobę wynosił mniej niż 1 tys. zł, zgodziłoby się na to 17,4 proc. W grupie zarabiającej powyżej 2 tys. zł na osobę było takich ludzi już 39,4 proc.

DGP przypomina, że resort zdrowia pracuje nad rozwiązaniami pozwalającymi na wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń, które by oferowały szybszy dostęp do lekarza publicznego lub w placówce prywatnej (w zależności od tego. z kim miałaby podpisaną umowę wybrana firma ubezpieczeniowa). Drugą możliwością byłoby również zalegalizowane współpłacenie za niektóre świadczenia w celu podniesienia standardu danego leczenia.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum