Sondaż: ZUS jest dla Polaków najważniejszą instytucją

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 12 lutego 2010 11:36

Na życie Polaków największy wpływ ma Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Polacy: to od ZUS zależy nasz los na starość.

Na tę instytucję wskazało 42 proc. ankietowanych. Drugie miejsce zajmuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Dalej uplasowały się Kościół, urząd skarbowy, rząd, policja i Sejm oraz prezydent, NBP i Senat.

Rzecznik ZUS, Przemysław Przybylski przyznaje, że dla zakładu to spore zeskoczenie. Podobnego zdania są socjologowie. – Społeczeństwo w ogromnym stopniu korzysta ze świadczeń z budżetu państwa – mówi prof. Wojciech Łukowski ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Prof. Julian Auleytner z Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej dodaje na łamach Rzeczpospolitej, że 20 lat po transformacji Polacy nadal polegają na państwie. – Wiążą swoją przyszłość socjalną z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i oczekują od państwa, że będzie dbało o sprawy związane ze zdrowiem.

A prof. Łukowski zwraca uwagę na to, że te instytucje są postrzegane w negatywnym świetle. Polacy się boją, że nie wypłacą im świadczeń albo nie skierują na leczenie. Ale od ZUS zależą nie tylko ci, którzy pobierają świadczenia, lecz również odprowadzający składki przedsiębiorcy. W sondażu stosunkowo daleko znaleźli się politycy: rząd i Sejm.

Więcej na: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum