×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Sejm: składki zdrowotne rolników w 2014 r. bez zmian

Autor: PAP/Rynek Zdrowia22 listopada 2013 11:54

W piątek (22 listopad) Sejm przedłużył obowiązywanie składki zdrowotnej rolników na 2014 r. Będzie ona płacona na takich samych zasadach i w tej samej wysokości co dotychczas - wynika z ustawy.

Sejm: składki zdrowotne rolników w 2014 r. bez zmian
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Za przyjęciem nowych przepisów głosowało 289 posłów, 156 było przeciwnych, a dwóch wstrzymało się od głosu. Posłowie nie wnieśli poprawek do rządowego projektu.

Trybunał Konstytucyjny w 2010 r. zakwestionował przepisy dotyczące opłacania składek zdrowotnych przez budżet za wszystkich rolników, niezależnie od ich dochodów. W momencie, gdy uchwalono tę ustawę, nie można było obliczyć faktycznych dochodów rolnika; rząd zaproponował, by składkę zróżnicować w zależności od ilości posiadanej ziemi.

Ustawa o składce zdrowotnej rolników została uchwalona w styczniu 2012 r. i początkowo miała obowiązywać tylko w 2012 r., czyli do czasu wejścia w życie podatku dochodowego w rolnictwie. Rząd musiał przygotować przejściowe regulacje prawne, gdyż TK wówczas dał czas na zmianę przepisów tylko do lutego 2012 r.

Ustawa zakłada, że za rolników, którzy mają gospodarstwo mniejsze niż 6 hektarów przeliczeniowych składkę zapłaci - tak jak wcześniej - budżet państwa. Natomiast rolnicy posiadający ponad 6 ha przeliczeniowych będą musieli płacić po 1 zł za każdy hektar za siebie, a także za domowników.

Rolnicy prowadzący tzw. działy specjalne produkcji rolnej płacą składkę w wysokości 9 proc. kwoty stanowiącej 33,4 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Według danych ministerstwa rolnictwa na koniec 2012 roku 532,4 tys. rolników opłacało składki samodzielnie (liczba ta nie uwzględnia rolników prowadzących wyłącznie działy specjalne produkcji rolnej i ich domowników). Natomiast budżet opłacał składki za 870,3 tys. rolników.

Wysokość wpływów z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne, finansowanych przez rolników samodzielnie za okres 12 miesięcy (kwiecień 2012 - marzec 2013), wyniosła 109,5 mln zł. Takie też wpływy szacowane są na 2014 rok.

Kwota składek opłacanych za rolników przez KRUS oszacowana na podstawie przypisów z I kwartału 2013 r., wyniesie w 2014 r. ok. 22,1 mln zł. 

Roczny koszt dla budżetu państwa z tytułu składek zdrowotnych rolników w roku 2014 oceniany jest na ok. 1,8 mld zł.

Teraz ustawa trafi do prac w Senacie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze