Sawicki: na składce zdrowotnej rolników budżet zyska 90-130 mln zł

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 stycznia 2012 20:24

Na składce zdrowotnej rolników budżet zyska 90-130 mln zł, bowiem o tyle zmniejszą się dotacje na ten cel - poinformował w poniedziałek (9 stycznia) minister rolnictwa Marek Sawicki.

Chodzi o wypracowany przez rząd projekt ustawy dotyczący składki zdrowotnej rolników. Taki projekt powstał w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał uznał za niekonstytucyjne zapisy, według których budżet państwa opłaca składki za rolników bez względu na ich dochody. Na zmianę tych przepisów TK dał rządowi 15 miesięcy, czyli do 4 lutego 2012 roku.

Propozycja premiera, aby rolnicy, którzy mają gospodarstwa powyżej 6 ha płacili na każdego ubezpieczonego członka rodziny po 1 zł za każdy hektar, jest korzystniejsza niż ta, która początkowo proponował on w swoim expose, ale mniej korzystna niż projekt PSL - przyznał minister.

Według Sawickiego na rządowej propozycji budżet zyska 90-130 mln zł, bo o tyle mniej będzie dopłacał do rolników. Dotychczas całość składek opłacał za rolników budżet. Sawicki wyjaśnił, że ostateczna kwota nie jest znana, bo nie zostało obliczone, ile ziemi jest w posiadaniu spółek rolniczych czy rolników, którzy są ubezpieczyli w ZUS.

Przyznał, że rozwiązanie to w większym stopniu przenosi ciężar składek na gospodarstwa duże.

Jak zaznaczył minister, taki system opłat składki zdrowotnej ma obowiązywać w 2012 roku z możliwością przedłużenia - do czasu wypracowania systemu liczenia dochodów w rolnictwie.

- Będziemy pracowali nad systemem podatku dochodowego. Jest to trudna i poważna operacja. Będzie to jedna z ważniejszych reform od 1944 roku i docelowo składki zdrowotne, jak i ubezpieczenia emerytalno-rentowe, będą oparte o system dochodowy w rolnictwie - powiedział Sawicki. Podkreślił, że wyliczenie dochodów rolników nie będzie łatwe.

Projekt ustawy o składkach zdrowotnych rolników trafił już do Sejmu. W toku prac możliwe będzie wprowadzenie korekt. Ustawa ma obowiązywać od 1 lutego br.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum