×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Rząd zajmie się składkami zdrowotnymi rolników

Autor: PAP/Rynek Zdrowia21 października 2013 15:27

We wtorek ( 22 października) rząd zajmie się projektem nowelizacji ustawy ws. składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników za lata 2012-2013, który przewiduje, że obecne zasady odprowadzania składek zostaną przedłużone na 2014 r. - wynika z porządku obrad rządu.

Rząd zajmie się składkami zdrowotnymi rolników
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Ministerstwo Zdrowia zaproponowało w projekcie, by w 2014 r. za rolników posiadających gospodarstwo do 6 hektarów składkę zdrowotną opłacał budżet, tak jak jest teraz.

Ustawa o składce zdrowotnej rolników została uchwalona w styczniu 2012 r. i początkowo miała obowiązywać tylko w 2012 r., czyli do czasu wejścia w życie podatku dochodowego w rolnictwie. Wówczas naliczanie składki miałoby się zmienić, gdyż zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z 2010 r., jej wysokość powinna zależeć od dochodów rolnika.

Ministerstwo Finansów w tym czasie miało przygotować projekt ustawy wprowadzający podatek dochodowy dla rolników. Jednak ani w 2012 r. nie przygotowano nowych przepisów, ani nie będzie ich także prawdopodobnie w tym roku. Dlatego Ministerstwo Zdrowia podało na swojej stronie internetowej, że chce znowelizować ustawę o składkach zdrowotnych rolników tak, by obowiązywała jeszcze w 2014 r. Projekt noweli trafił pod koniec lipca do konsultacji społecznych.

Za rolników, którzy mają gospodarstwo mniejsze niż 6 hektarów przeliczeniowych składkę zapłaci - tak jak obecnie - budżet państwa. Natomiast rolnicy posiadający ponad 6 ha przeliczeniowych będą płacić po 1 zł za każdy hektar za siebie, a także za domowników.

Zgodnie z ustawą rolnicy prowadzący tzw. działy specjalne produkcji (np. uprawy szklarniowe) rolnej płacą składkę w wysokości 9 proc. kwoty stanowiącej 33,4 proc. przeciętnego wynagrodzenia. W 2012 r. było to 113 zł miesięcznie, obecnie składka wynosi 116 zł. Oni także płacą składki na ubezpieczenie zdrowotne swoich domowników. Składki są opłacane kwartalnie.

W lutym 2012 r. Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła z wnioskiem do TK o zbadanie, czy obowiązująca ustawa o składkach na ubezpieczenia zdrowotne rolników jest zgodna z konstytucją. Chodzi o stwierdzenie, czy przepisy, które regulują, że wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie zdrowotne rolników zależy od powierzchni obszaru użytków rolnych w gospodarstwie rolnym rolnika, są zgodne z ustawą zasadniczą. W opinii Izb takie rozwiązania są krzywdzące, zwłaszcza dla rolników posiadających duże gospodarstwa.

Według danych ministerstwa rolnictwa, pod koniec 2012 r. 552,9 tys. rolników opłacało składki samodzielnie, a za ponad 870,3 tys. rolników składki opłacał budżet. Składki płacone przez rolników szacowane są na 134,4 mln zł rocznie, a budżet dopłaca do tego 1 mld 728 mln zł rocznie. Pieniądze te przekazywane są do Narodowego Funduszu Zdrowia za pośrednictwem Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze