Rulkiewicz: o ubezpieczeniach dodatkowych rozmawiamy od lat, tracimy czas

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 29 maja 2019 07:55

Ubezpieczenia dodatkowe są nam bardzo potrzebne, nawet przy założonym wzroście finansowania ochrony zdrowia do 6 proc. PKB w 2024 r. - uważa Anna Rulkiewicz, prezes zarządu Grupy LUX MED, prezes zarządu Pracodawców Medycyny Prywatnej.

Rulkiewicz: o ubezpieczeniach dodatkowych rozmawiamy od lat, tracimy czas
Anna Rulkiewicz, prezes zarządu Grupy LUX MED, prezes zarządu Pracodawców Medycyny Prywatnej. Fot. PTWP

Jak zaznacza Anna Rulkiewicz, finansowanie ochrony zdrowia jest dzisiaj za małe, a założone 6 proc. PKB wydatków na ten cel ze środków publicznych osiągniemy za kilka lat - w 2024 roku. Potrzeby zdrowotne będą w tym czasie stale rosły m.in. ze względu na starzenie się społeczeństwa.

- 6 proc. wydatków PKB na zdrowie na pewno okaże się niewystarczające. Trudno też mówić, że nas stać na przyspieszenie tempa wzrostu tych wydatków publicznych. Nawet przy założonym wzroście powinny pojawiać się alternatywne źródła finansowania ochrony zdrowia. Ubezpieczenia dodatkowe są jednym z takich źródeł - mówi prezes zarządu Pracodawców Medycyny Prywatnej.

Przypomina, że ubezpieczeniami dodatkowymi są m.in. zainteresowani pracodawcy. Te rozwiązania już się pojawiają, ale bez ulg podatkowych trudno przyspieszyć rozwój takich ubezpieczeń.

- Zacznijmy od prostych ulg, tak jak to się dzieje na świecie, a potem zastanawiajmy się jak te produkty budować - zachęca Anna Rulkiewicz, nawiązując do swoich wcześniejszych wypowiedzi, w których zaznaczała, że wprowadzanie ubezpieczeń dodatkowych nie oznacza walki z koszykiem świadczeń gwarantowanych.

Jak wspomina prezes Anna Rulkiewicz, dyskusja o ubezpieczeniach dodatkowych trwa odkąd reprezentowany przez nią Lux Med jest na rynku. - Chciałabym, żebyśmy na analizach nie skończyli, bo po prostu tracimy czas. Od 19 lat rozmawiamy o ubezpieczeniach dodatkowych i nic w tym kierunku nie zrobiliśmy - ocenia.

Wypowiedź zarejestrowana podczas XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC, Katowice, 13-15 maja 2019 r.).

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum