Rozpoczęły się ferie - NFZ przypomina, jak uzyskać pomoc na wyjeździe

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 stycznia 2020 13:47

Pierwsze województwa rozpoczęły w poniedziałek (13 stycznia) zimowe ferie. NFZ przypomina w związku z tym, jak i gdzie uzyskać pomoc medyczną poza miejscem zamieszkania i wyjaśnia, w jakich sytuacjach warto mieć Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Fundusz akcentuje, że warto wiedzieć, że w niektórych krajach unijnych, np. na Słowacji, nie są finansowane świadczenia z zakresu ratownictwa (zwłaszcza ratownictwa górskiego). Fot. archiuwm

W poniedziałek (13 stycznia) rozpoczęła się pierwsza tura ferii. Wolne od zajęć w szkole mają uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że przebywając na zimowym wypoczynku poza miejscem zamieszkania, można skorzystać z kilku form opieki medycznej.

Pierwszą jest lekarz podstawowej opieki, należy zgłosić się do przychodni działającej w miejscu pobytu. Druga opcja to nocna i świąteczna opieka zdrowotna, która udzielana jest w godzinach 18.00 - 8.00 w dni powszednie oraz całodobowo w dni wolne od pracy.

W sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub w innych stanach nagłych należy skorzystać ze szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR) i izby przyjęć. Można również wezwać pogotowie ratunkowe, dzwoniąc pod numer 999 lub 112.

NFZ radzi rodzicom i opiekunom, aby w sytuacji, gdy dziecko ma chorobę przewlekłą, pamiętali o zaopatrzeniu go w zażywane leki i pisemnie poinformowali opiekunów, na co dziecko jest uczulone.

Fundusz przypomina, że gdy planujemy wypoczynek za granicą, przydatna może być Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ. Można z niej korzystać w państwach Unii Europejskiej i EFTA (Islandii, Lichtensteinu, Norwegii i Szwajcarii). Karta EKUZ wydawana jest bezpłatnie i właściwie od ręki. EKUZ wystawiana jest dla każdego członka rodziny osobno.

Fundusz akcentuje, że warto wiedzieć, że w niektórych krajach unijnych, np. na Słowacji, nie są finansowane świadczenia z zakresu ratownictwa (zwłaszcza ratownictwa górskiego). Dlatego przed wyjazdem warto zapoznać się z zasadami obowiązującymi w danym kraju w ramach systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Można też rozważyć możliwość wykupienia dodatkowego, prywatnego ubezpieczenia.

Podczas pobytu w krajach UE/EFTA należy korzystać z placówek działających w ramach powszechnych systemów ochrony zdrowia. Za leczenie prywatne trzeba zapłacić z własnej kieszeni - ostrzega NFZ. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum