Rolnicze składki zdrowotne będą liczone od pensji minimalnej

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 06 maja 2010 09:36

Jeśli ustawowa zmiana wejdzie w życie, a wszystko na to wskazuje, jeszcze w ty roku NFZ zyskałby dodatkowo do 600 mln zł.

Gra idzie o większe pieniądze dla NFZ.

Zmiana dotycząca sposobu naliczania składki na KRUS dla rolników jest poważnie rozważana od kilku miesięcy. Teraz wyskość składki jest określana na podstawie ceny kwintala żyta z tzw. hektara przeliczeniowego.

– Chodzi nam o zmianę wskaźnika, jakim jest cena kwintala żyta, na inny, bardziej stabilny. Proponujemy, by takim wskaźnikiem było 9 proc. pensji minimalnej. W skali roku przyniosłoby to funduszowi ok. 1,2 mld zł więcej na leczenie – powiedział Gazecie Wyborczej wiceminister zdrowia Jakub Szulc.

Jak dodał minister Szul, projekt został opracowany wspólnie z Ministerstwem Finansów i jest na ostatniej prostej do przyjęcia przez rząd, a potem zostanie skierowany do Sejmu.
Gdyby zmianę udało się szybko wprowadzić, jeszcze w tym roku NFZ zyskałby dodatkowe 500-600 mln zł. To nieco ponad 1 proc. ogólnego budżetu Funduszu.

Większość ekspertów ochrony zdrowia twierdzi, że przynajmniej bogaci rolnicy powinni samodzielnie opłacać składkę zdrowotną, a nie – jak obecnie – korzystając z dotacji Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, zasilanej bezpośrednio z budżetu państwa.

Więcej: Gazeta Wyborcza

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum